Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 marca 2024

Wojewódzki Konkurs Genealogiczny. Uczennica z Szubina laureatką

fot. KPUW

fot. KPUW

„Poznając Historię Rodziny Odkrywamy Dzieje Narodu”, pod takim hasłem# w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się dziś Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Genealogicznego. W wydarzeniu wziął udział Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Dziedzictwa Historycznego dr Sławomir Łaniecki.

Konkurs genealogiczny, to historia rodziny spisana na podstawie rozmów z najstarszymi jej członkami, a także w oparciu o odnalezione w szufladach, piwnicach i na strychach pamiętniki, albumy, zdjęcia i zapiski. Organizator podkreśla, że głównym celem konkursu było promowanie wartości rodzinnych, patriotycznych, które przygotowują ucznia do twórczego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, jednocześnie ucząc się pielęgnowania tradycji, rozbudzania swoich zainteresowań przeszłością swojej rodziny oraz historią ojczyzny.

- Chciałbym podziękować Waszym rodzicom i dziadkom, bo to w Was jest ten główny motor napędowy tej pracy. Ja również zgłębiałem historię swojej rodziny, między innymi dzięki wspaniałym dziadkom, których z lubością słuchałem. Zaszczepili we mnie miłość do historii, do zgłębiania przeszłość zwłaszcza własnej rodziny. Te pamiętniki, które dziś piszecie, kiedyś mogą zostać wydane – powiedział Pełnomocnik do spraw Dziedzictwa Historycznego dr Sławomir Łaniecki, który zachęcał laureatów do kontynuowania tej pasji.

- To co najważniejsze, co zostanie po nas, to jest pamięć, ale ona bywa ulotna, dlatego Wasze prace mają szczególną wartość. Są takie chwile w życiu każdego człowieka, kiedy to naprawdę się docenia. Bardzo proszę kochani rodzice i dziadkowie, czasami wspomnienia są bolesne, bo przypominają o wojnach i dramatach życiowych, ale dla Waszych dzieci jest to najważniejsza i często jedyna pamiątka, która po Was zostanie - mówiła Dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu Urzędu Miasta w Bydgoszczy Magdalena Buschmann, gratulując rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym.

- Wygraliście ten konkurs, ale także mieliście okazję zapoznać się z historią własnej rodziny. Poznając ją, mogliście zauważyć, ze jest ona połączona z losami naszego narodu oraz regionu i tworzy dzieje historii Polski – powiedziała Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska,

- Jeśli macie Państwo przedmioty, które Waszym zdaniem mają tylko wartość sentymentalną, ale opowiadają o historii naszego regionu, warto o nie zadbać i zachęcam do przekazania ich do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie na pewno zostaną odpowiednio zabezpieczone – dodała.

Organizatorem konkursu, który odbył się pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, była Szkoła Podstawowa nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w Bydgoszczy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Nagrody otrzymali:

I miejsce:

Pola Zawadzka – „Niezapomniani bohaterowie mojej rodziny” Szkoła Podstawowa nr 4 w Toruniu

Szymon Drużyński – „Rodzina jak gałęzie drzewa” Szkoła Podstawowa nr 57 im. TMMB w Bydgoszczy

Janusz Hejman – „Pomnik pamięci mojej rodziny” Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy

II miejsce:

Idalia Lipińska – „Patriotyzm przekazany w genach” Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie

Agnieszka Pilachowska – „Śladami moich przodków” Szkoła Podstawowa Anny i Alfreda Krzyckich  w Słębowie

Laura Cichowicz – „Życie rodziców jest jak księga” Szkoła Podstawowa nr 30 z oddziałami dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy

III miejsce:

Jakub Urbański – „Opowieści z zakurzonej szuflady” Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy

Antoni Pogorzały – „Historia Bronisława orderami pisana” Zespół Szkolny nr 8  we Włocławku

Karolina Jaroch – „Mój pradziadek, mój bohater” Szkoła Podstawowa nr 25 im. Synów Pułków w Bydgoszczy

Wyróżnienia:

Michał Sobczak – „Poznając historię rodziny…” Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy

Alexander Sziers – „Historia mojej rodziny” Szkoła Podstawowa Anny i Alfreda Krzyckich w Słębowie

Bartosz Werner – „Wspomnienie o moim pradziadku Leonie Witkowskim” Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy

Liliana Karsz – „Kronika rodzinna” Szkoła Podstawowa nr 25 im. Synów Pułków w Bydgoszczy

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 17 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Jolka, w dniu 23-03-2024 11:59:41 napisał:

    Co tam robi Kurski z TVP?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Szubinianin, w dniu 25-03-2024 09:53:07 napisał:

    Gratulacje!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)