Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

Wiedzą dużo o Powstaniu Wielkopolskim. Wyłoniono laureatów konkursu

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

23 listopada 2022 roku w Muziem Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią odbyła się XXIV edycja konkursu #„Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych ”. W tym roku zgłosiło się pięć szkół z terenu Powiatu Nakielskiego.

Lista laureatów konkursu:
Miejsce I – Eryk Tuszyński, z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią, nauczycielem przygotowującym uczestnika była pani Violetta Hejza.

Miejsce II – Amadeusz Hak, z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni, nauczycielem przygotowującym uczestnika był Marcin Lisiecki.

Miejsce III – ex aequo – Gracjan Bonin, z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, nauczycielem przygotowującym uczestnika był Rafał Woźniak. Miłosz Guziński, z I Liceum Ogólnokształtującego w Szubinie, nauczycielem przygotowującym uczestnika był Piotr Szybowicz.

Miejsce IV – Jakub Wiatr, z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Nakle nad Notecią, nauczycielem przygotowującym uczestnika był Krzysztof Borus.

W czasie obrad jury konkursowego uczestnicy konkursu wraz z nauczycielami zwiedzili naszą wystawę czasową „Obrzędowość Pogrzebowa”. W ciągu dnia dyrektor muzeum Tomasz Pasieka zorganizował spotkanie z nauczycielami podczas którego zostały poruszony temat przyszłych konkursów.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród było Muziem Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Pragniemy również podziękować nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież.

Informujemy, że w 2023 roku konkurs odbędzie się 23 lutego. Ostateczny termin zgłaszania uczestników to 27 stycznia (2023 r).

Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)