Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 września 2023

Warsztaty poświęcone literaturze koreańskiej. Spotkanie DKK

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W środę, 20 września w bibliotece w #Ślesinie odbyły się warsztaty poświęcone literaturze koreańskiej, zorganizowane w podregionie bydgoskim w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Poprowadziła je prof. Ewa Rynarzewska – koreanistka, od 2001 r. związana z Zakładem Japonistyki i Koreanistyki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autorka prac popularnonaukowych i naukowych, tłumaczka literatury koreańskiej, m.in. „Dworskiej tancerki” Shin Kyung-Sook.

Tematem spotkania była książka „O zmierzchu” autorstwa Hwang Sok-Yong, uważanego w Korei za najsilniejszy głos literacki. Warto też wspomnieć, że tytuł  otrzymał nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Powieść jest z pewnością wartościową lekcją historii, bo ukazuje czytelnikowi trudy życia w czasie dyktatury, transformacji, kapitalizmu i szybkiej urbanizacji kraju. Dla głównego bohatera Park Min-u stanowi pewnego rodzaju powrót do przeszłości i rozliczenie się z podjętymi wcześniej decyzjami. Ukazuje ponadto, jak wiele trzeba czasami poświęcić, by osiągnąć sukces, i jak ważne jest pochodzenie, edukacja oraz kontakty, by osiągnąć to, czego się pragnie.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Justyna Widawska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)