Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

26 maja 2024

Ustawa o sygnalistach przyjęta. O czym mówią nowe przepisy?

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ochrona pracowników zgłaszających naruszenie prawa #w związku z zatrudnieniem oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE to główne cele przyjętej właśnie przez Sejm ustawy o ochronie sygnalistów.

Sejm przyjął w czwartek 23 maja br. ustawę o ochronie sygnalistów, której celem jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Nowe regulacje implementują dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która powinna być wprowadzona przez kraje członkowskie UE do 17 grudnia 2021 r.

Kim jest sygnalista?

Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem, działająca – co ważne – w interesie wspólnym i dobrej wierze, a nie dla własnych korzyści. Taka osoba może być narażona na działania odwetowe takie jak mobbing, pozbawienie awansu czy premii, czemu przeciwdziałać ma właśnie ustawa o ochronie sygnalistów.

Nowe przepisy zakładają, że sygnalista, który doświadczył działań odwetowych, będzie mógł wystąpić o zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rola pracodawców

Po wejściu w życie ustawy pracodawca będzie miał obowiązek opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych określających zasady przyjmowania takich zgłoszeń. Będzie musiał także stworzyć kanały ich przyjmowania.

Co ważne, sygnalistą będzie mógł zostać zarówno pracownik – niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy, jak i były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ich ogłoszenia. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (8)

    Benbujanago, w dniu 26-05-2024 11:11:01 napisał:

    Ochrona kapusiów - tego jeszcze nie było. Idziemy z postępem ku przepaści cywilizacyjnej.

    odpowiedz

    • -2 (2)

    TW Balbina, w dniu 26-05-2024 19:46:23 napisał:

    Mylisz @bujango" kategorie.Sygnalista to nie tajny współpracownik ( Agent ),czy informator.Ci "pracują" zazwyczaj za kasę lub innych pobudek dla jednej lub kilka...służb.Osobowe źródła informacji były są i zawsze będą najlepszą formą zdobywania "wiedzy" Cały świat-bez wyjątku na tym bazuje.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Sys, w dniu 26-05-2024 22:50:04 napisał:

    Taka ustawa była już przed wojną w Polsce. Sygnalistą nazywał w dosłownie donosicielem. To żadna nowość. Nie mylić z komuną. Tam kapusie służyli ruskim. Zostaliśmy ostatnim państwem w UE które nie uchwaliło tej ustawy.

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Gwizdek, w dniu 27-05-2024 01:10:41 napisał:

    Nareszcie!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Goro , w dniu 27-05-2024 20:33:01 napisał:

    Sygnalista czy podpierdalacz

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
KOBIZE
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Budowa magazynów
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)