Uczniowie odwiedzili potulickie więzienie. Edukacja prawna młodzieży

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
W ramach programu "W Służbie Prawu" funkcjonariusze potulickiej jednostki penitencjarnej #poprowadzili zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie.
Zadania Służby Więziennej
Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zadania Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw, a także edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. W potulickiej jednostce od dawna prowadzono współpracę z placówkami oświatowymi czy innymi instytucjami, zwłaszcza w zakresie prewencji przestępstw wśród młodzieży, obecny program stanowi kontynuację podejmowanych wcześniej aktywności w tym zakresie. Nierzadko odbywały się wizyty szkół w potulickim więzieniu i nierzadko gościliśmy w placówkach szkolnych edukując młodzież. Dzięki nowej regulacji działania edukacyjne mogą zostać skoordynowane na szczeblu ogólnopolskim.
Wizyta młodzieży
Tym razem potulickie więzienie mieli okazję "zobaczyć od środka" uczniowie klasy I z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Czym jest prawo? Co to jest więzienie? Czy bez wyroku można trafić do więzienia? Czy można odbywać karę pozbawienia wolności poza więzieniem? Od jakiego wieku ponosi się odpowiedzialność karną? To tylko niektóre z wybranych pytań na które odpowiedzi udzielali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.
Poznanie struktury zakładu
W towarzystwie funkcjonariuszy, którzy podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru, uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Młodzież miała okazję zobaczyć jeden z pawilonów mieszkalnych, gdzie mogła zajrzeć do cel, zobaczyć jak wyglądają warunki odbywania kary pozbawienia wolności, ale także warunki pracy fuknkcjonariuszy oraz halę produkcyjną, gdzie realizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


Czytaj również
- Uczniowie tworzyli zabawki naszych przodków. Kolejne warsztaty
- Pogadanki profilaktyczne. Wizyta policjantki w szkole w Dziewerzewie
- Cenne informacje historyczne. Wycieczka uczniów Szlakiem Piastowskim
- Warsztaty plastyczne dla dwóch klas. Zajęcia poprzedzał seans
- Stypendium dla ucznia Krzywoustego. Bartosz Odor w Kilonii
Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.
(czytaj więcej)Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.
(czytaj więcej)O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych
(czytaj więcej)"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.
(czytaj więcej)