Dziś mamy 2 grudnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2022

Uczniowie na festynie archeologicznym. Poznali dawne zwyczaje

fot. powierzone

fot. powierzone

W czwartek, 15 września klasy piąte i szósta sportowa wzięły udział w # XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

 W tym roku festyn odbywał się pod hasłem "Matka natura w różnych odsłonach".
Nasze atrakcje rozpoczął przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. Biskupin powitał nas piękną słoneczną pogodą, więc wzięliśmy udział w plenerowym wykładzie na temat mitów i symboliki wywodzących się z ich przekazu.Następnie przeszliśmy na teren osady. Tutaj czekała na nas moc atrakcji. Dzieci poznały dawne sposoby wykorzystania surowców naturalnych i mogły samodzielnie wykonać gliniane naczynia, ozdoby z metalu, wisiorki z własnoręcznie wykonanych koralików. Nie zabrakło również strzelania z łuku pod okiem pradawnego woja.

Odwiedziliśmy także osadę, która została stworzona na potrzeby filmu "Stara baśń". Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w organizowanych tam warsztatach lepienia w glinie z użyciem szablonów i w
ten sposób wykonali cudne figurki zwierząt. Obserwowaliśmy również,jak żyli osadnicy, w jaki sposób wytwarzali nie tylko naczynia, ale również broń, ubrania, jak przygotowywali jedzenie.

Z Biskupina każde dziecko wyjechało z wyjątkowymi pamiątkami, bo zrobionymi własnoręcznie. Na koniec zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku w Wenecji, gdzie urządziliśmy sobie sporą sesję zdjęciową.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Nakła. Chciałabym dodać, że uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i Nakło, zachowywali się na najwyższym poziomie i jesteśmy z nich dumni.

materiał: A. Łuczak-Brandt, M. Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)