Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Sesja pełna emocji i dyskusji. Poruszono temat uchodźców i cen nawozów

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sejmik województwa przyjął wczoraj (25 października) stanowisko o# przystąpieniu regionu do Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami są (w liczbie 200) samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Podpisy pod deklaracją złożyli w trakcie posiedzenia marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki zaznaczył, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie realizuje ambitny program prospołeczny i prorodzinny, którego elementy pojawiają się we wszystkich kolejnych strategiach rozwoju województwa. - Ufam, że deklaracja zmobilizuje nas do zintensyfikowania działań. Mam nadzieję, że dołączą do nas miasta i gminy w Kujawsko-Pomorskiem - podkreślił.

Gościem sesji był Ignacio Socias, dyrektor w Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny, która koordynuje wysiłki sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracuje na tym polu z Organizacją Narodów Zjednoczonych. - 6 lat temu państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Wyznaczono w niej kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. By była skuteczna, należy przełożyć ją na potrzeby poszczególnych obszarów. Dlatego agenda musi dotyczyć rodzin, które są fundamentem społeczeństw. Nie jest to inicjatywa polityczna ani ideologiczna. Mam nadzieję, że województwo kujawsko-pomorskie będzie nie tylko pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej regionem, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej, ale też liderem, który pokaże w tej części kontynentu jak należy realizować jej cele - powiedział z sejmikowej trybuny.

Radni wysłuchali sprawozdania z prac nad Audytem krajobrazowym dla województwa kujawsko-pomorskiego i informacji na temat wdrażania segmentu rewitalizacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014–2020, a także informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2020/2021 w placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (13 placówek w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Ciechocinku). Miniony rok szkolny, ze względu na zagrożenie epidemiczne, był wyjątkowy dla wszystkich szkół w Polsce. Konieczność wprowadzenia nauczania hybrydowego i zdalnego nie ominęła też placówek oświatowych prowadzonych przez samorząd województwa, co ze względu na specyficzny charakter naszych ośrodków było dużym wyzwaniem. 

Sejmik przyjął dwa stanowiska w sprawie ważnych postaci, które jeszcze w tym roku i w roku 2022 chcemy w naszym regionie w sposób szczególny upamiętnić. Pierwsze z nich dotyczy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypadają 40. rocznica śmierci i 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia. Drugim stanowiskiem ustanawiamy rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Poli Negri - w związku z przypadającą w przyszłym roku 125. rocznicą urodzin tej wielkiej hollywoodzkiej gwiazdy kina niemego rodem z Lipna na Ziemi Dobrzyńskiej.

Po dyskusji przyjęto przygotowane przez sejmikową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko w sprawie drastycznego wzrostu cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz wstrzymania ich dostaw. Radni województwa są zaniepokojeni sytuacją na rynku nawozów sztucznych, która niekorzystnie wpływa na rolnictwo, będące jednym z głównych sektorów gospodarki naszego regionu.

Dyskusja, chwilami emocjonalna, poprzedziła też uchwalenie stanowiska w sprawie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, w którym wyrażono protest przeciwko niehumanitarnemu i instrumentalnemu traktowaniu ludzi z różnych powodów zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ojczyzn. "Nie wolno czynić zła w imię dobra. (...) Apelujemy o dopuszczenie pomocy humanitarnej i medycznej na granicy" - czytamy w dokumencie.

Materiał: Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 0 64

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Stoczek pulpety w sosie pomidorowym słoik 500g
2,49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)