Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Ratownikom życzymy bezpiecznych patroli! Dzień Ratownika WOPR

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuwają, by nasz# wypoczynek nad wodą był bezpieczny. A ponieważ właśnie rozpoczęły się wakacje – czas, kiedy najwięcej osób decyduje się na wodne atrakcje – warto docenić ich wysiłki. Szczególnie, że obchodziliśmy dzisiaj (29 czerwca) Dzień Ratownika WOPR.

- Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Życzę naszym ratownikom samych spokojnych patroli, oby wszystkie akcje ratownicze kończyły się pomyślnie, a umiejętności ratowania ludzkiego życia przydawały się tylko podczas pokazów i ćwiczeń doskonalących. Jako samorząd województwa wiemy jak ważna jest praca naszych ratowników, co roku wspierając działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tradycja Święta Ratownika WOPR sięga 1927 roku. Wtedy właśnie ustanowiła je Komisja Ratownictwa, działająca przy Polskim Związku Pływackim. 29 czerwca przypada także kościelny Dzień Świętego Piotra Apostoła, który jest patronem ratowników WOPR-u, marynarzy czy rybaków.

Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych.

Służby ratownicze w sezonie będą pełnić dyżury:
• w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
• na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

Dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa zapraszamy do udziału kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków, można uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zapraszamy osoby w wieku od 18 do 65 lat.

Czytaj więcej: I ty możesz zostać ratownikiem wodnym - zapraszamy na bezpłatne kursy
Wideo promujące szkolenia
Działania WOPR 2021 w liczbach:
• 1245 dyżurów ratowniczych
• 65 akcji ratowniczych
• 885 patroli
• 44 akcje techniczne i 31 akcji poszukiwawczych.

Kujawsko-pomorskie zabezpiecza obecnie:
• 760 ratowników
• 27 instruktorów ratownictwa
• 15 instruktorów WOPR
• 54 stermotorzystów żeglugi śródlądowej
• 587 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy
• 342 sterników motorowodnych
• 125 płetwonurków.

Dzięki środkom z naszego RPO na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    mrocza, w dniu 29-06-2022 14:46:46 napisał:

    te dzieci ratownikami

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Budowa hal
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)