Dziś mamy 8 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2023

Pożary w budynkach mieszkalnych. Odnotowano wzrost interwencji

fot. KG PSP

fot. KG PSP

Przez ostatnie dwa miesiące tj. od 1 października 2023 roku do #1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W październiku i listopadzie br. powstało 4 760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia. Tylko w listopadzie powstało 2 730 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których odnotowano 151 osób rannych i 42 osoby śmiertelne.

Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych powstało na terenie województw:

  1. mazowieckiego - 744
  2. śląskiego - 433
  3. wielkopolskiego - 399
  4. dolnośląskiego - 396
  5. małopolskiego - 310

Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla. W zdarzeniach tych 250 osób uległo podtruciu a niestety osiem osób straciło życie. W samym listopadzie tego roku odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, w których 171 osób uległo podtruciu a 5 osób zatruło się śmiertelnie.

Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla dotyczyło województw:

  1. śląskiego - 126
  2. dolnośląskiego - 80
  3. wielkopolskiego - 40
  4. małopolskiego - 37
  5. zachodniopomorskiego - 36
  6. mazowieckiego - 35

Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety 7 osób straciło życie a 10 odniosło obrażenia. W samym listopadzie tego roku strażacy odnotowali 1 231 pożarów sadzy w kominie. Niestety 1 osoba straciła życie a 7 odniosło obrażenia.

Największa liczba pożarów sadzy w kominie powstała na terenie województw:

  1. mazowieckiego - 236
  2. wielkopolskiego - 221
  3. warmińsko-mazurskiego - 138
  4. zachodniopomorskiego - 129
  5. podlaskiego - 123
  6. pomorskiego - 122

Domowe czujki dymu i czadu

Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma europejski certyfikat zgodności CE, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Oceń artykuł: 9 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)
0

Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów

Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.

(czytaj więcej)