Planowana renowacja ogrodzenia cmentarza. Podpisano umowę
fot. Starostwo Powiatowe
Dnia 7 grudnia 2023 roku została podpisana umowa #z Parafią Rzymskokatolicką w Słupach na udzielenie dotacji dotyczącej realizacji zadania pn. „Renowacja zabytkowego ogrodzenia cmentarza przykościelnego (krata forteczna) przy parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Wita w Słupach”. Zadanie to zostało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Inwestycja powinna zostać ukończona do listopada 2024 r. Jej wartość to 500 000,00 zł.
Ogrodzenie jest zabytkiem wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków i przedstawia wyjątkową wartość historyczną z uwagi na swój charakter konstrukcyjny. Ogrodzenie to bowiem jest charakterystyczne dla ogrodzeń XIX w. obiektów militarnych (krata forteczna). Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie zostało zamontowane jako ogrodzenie kościoła. Ogrodzenie powstało w 1903 r. tworzą je metalowe pręty osadzone na murowanym cokole. Kraty forteczne stosowane były jako zapory mocowane na własnym fundamencie, o rozmaitych funkcjach: zamykające dostęp do suchej fosy lub umieszczane na jej dnie, wzdłuż linii obrony; umieszczane nad strzelnicami, by je ochronić przed osypującą się z góry ziemią. W przypadku kościoła w Słupach umieszczone zostały na murze przeciwskarpy, gdzie strona obronna ogrodzenia została zamontowana od wewnątrz tj. odwrotnie niż na obiektach militarnych.
Obecny stan ogrodzenia wymaga interwencji konserwatorsko-restauratorskiej ze względu na przechylanie się wystającej części murów, co prowadzi do destabilizacji struktury. Część metalowa ogrodzenia ulega deformacji, a mur pęka i lasuje się z powodu działania czynników zewnętrznych.
Planowane prace obejmują: rozbiórkę zdegradowanych ław fundamentowych i murów, budowę nowych murów fundamentowych z okładzinami z cegły ceramicznej, a także wykonanie czterech nowych murowanych słupów znajdujących się na narożnikach działki oraz dwóch nowych murowanych słupów bramowych. Ponadto, przewiduje się prace naprawcze na istniejących słupach ogrodzenia i elementach metalowych, takich jak demontaż, oczyszczenie, wyprostowanie, uzupełnienie brakujących elementów, malowanie i ponowny montaż istniejących przęseł ogrodzenia, skrzydeł bram i furtek.
Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Pięć lat patronatu św. Mikołaja. Mszy świętej przewodniczył biskup
- Inwestycja zakończona. Przebudowa odcinka drogi o długości 910 metrów
- Symboliczny odbiór drogi. Prace dobiegły końca
- Spotkanie autorskie z dr. Adamem Węsierskim. Historia im tego nie zapomni
- Uroczyste ślubowanie. Paweł Murawski przyjęty do służby
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)