Dziś mamy 20 maja 2022, piątek, imieniny obchodzą:

25 stycznia 2022

Pacjentów w szpitalach przybyło. Dodatkowe zespoły wymazowe

fot. pow.

fot. pow.

Ponad 12,5 mln zł rządowych środków przekazanych zostanie na# inwestycje związane z walką z Covid-19 w Kujawsko-Pomorskiem. To w sumie 27 zadań, dotyczących zabezpieczenia tlenowego, realizowanych niebawem w szpitalach w regionie.

Inwestycje oraz aktualna sytuacja epidemiczna były tematem dzisiejszej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, z udziałem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jana Gesska.

– Zużycie tlenu w szczycie czwartej fali wynosiło 37 ton, w kolejnej - 25 ton, obecnie jest to 17 ton na dobę. Choć nie mieliśmy sytuacji krytycznych, to cały czas wspólnie z zespołem uważamy, że jest konieczność zabezpieczenia tlenowego. Dlatego, dzięki środkom rządowym zaplanowane zostały inwestycje. W najbliższych dniach podpisane zostaną stosowne umowy z tymi szpitalami, w których prowadzone będą prace. To oczywiście nie koniec wsparcia. Planowane są również m.in. zakupy sprzętu i inne inwestycje związane z walką z Covid-19 – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Warto przypomnieć, iż już w 2020 r. i później w 2021 r. realizowane były w Kujawsko-Pomorskiem inwestycje tlenowe, m.in. w Aleksandrowie Kujawskim, Golubiu-Dobrzyniu, czy Radziejowie.

Pacjentów w ostatnich dniach w szpitalach przybyło

– Na drugim poziomie leczenia koronawirusa mamy w tej chwili 701 pacjentów i jest to zdecydowanie mniej (o blisko 500), niż podczas szczytu czwartej fali, która miała miejsce 20 grudnia. Bilans ostatnich dni jest jednak niekorzystny. Od 21 do 25 stycznia w naszych szpitalach przybyło 63 pacjentów i to niestety prognostyk na początek piątej fali. Pod respiratorem znajduje się obecnie 65 osób. W szpitalu tymczasowym przebywa 13 pacjentów. W izolatorium jest obecnie 30 osób na 100 dostępnych miejsc. Zaznaczę w tym miejscu, że izolatorium w województwie kujawsko-pomorskim posiada m.in. zabezpieczenie medyczne, pielęgniarskie i jest jednym z lepszych w Polsce – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Najwięcej pacjentów w naszym regionie znajduje się obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim im. A. Jurasza oraz w szpitalach w: Radziejowie, Grudziądzu, zespolonym w Toruniu, w Mogilnie i Aleksandrowie Kujawskim.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek powiedział, że obecnie, analizując przyrost zachorowań tydzień do tygodnia, jako województwo kujawsko-pomorskie plasujemy się na czwartym od końca miejscu pod względem dynamiki wzrostu zachorowań, z wynikiem 93 procent.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyliśmy wzrost liczby wymazów tydzień do tygodnia o ponad 6 tysięcy i obecnie realizujemy 31 tysięcy wymazów tygodniowo. Dodatnie wyniki wymazów stanowią około 26 procent. Czynnik ten bardzo jasno daje do zrozumienia, że epidemia przyrasta. Obserwowaliśmy nawet wzrost o jeden procent, analizując dzień do dnia – dodał.

47 zespołów wymazowych

Dyrektor Gessek poinformował także o tym, iż wciąż podejmowane są działania mające na celu uniknięcie kolejek w punktach wymazowych.

– Od początku stycznia uruchomiliśmy pięć dodatkowych zespołów wymazowych. Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim mamy ich 47. Stawiamy na punkty drive-thru po to, aby maksymalnie ograniczać przenoszenie się COVID-u w sytuacji kolejek. Dodatkowo wydłużyliśmy także czas operacyjny funkcjonowania wszystkich tych zespołów o ponad 220 godzin tygodniowo. Obecnie jest to ponad 940 godzin tygodniowo – dodał.

W tym tygodniu mają zostać uruchomione kolejne dwa punkty, a w planach jest już utworzenie następnych.

Materiał: Tomasz Wiśniewski - Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 2 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (12)

  Mariusz, w dniu 25-01-2022 14:39:39 napisał:

  Koniec pandemii

  odpowiedz

  • 1 (15)

  Ola , w dniu 25-01-2022 17:18:52 napisał:

  Tylko u nas szopki się odwala. Anglia koniec maseczek. Paszportów. Zdalnych. Srovid jak grypa traktowany.

  odpowiedz

  • 5 (17)

  dawca kału, w dniu 25-01-2022 17:37:17 napisał:

  Yhmmm.... czyli niedługo już nawet nóż wbity miedzy łopatkami lub nawrót hemoroidów to będzie objawem covidiozy.....-?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Hehe, w dniu 26-01-2022 20:58:03 napisał:

  Nie mogę patrzeć na tego gościa z mownicy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Olej zwyczajny 0,9l
6,99PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)