Dziś mamy 26 września 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

30 maja 2023

Odpust ku czci Królowej Krajny. Nie zabrakło wiernych z naszego powiatu

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Połóż dzisiaj ucho do serca Matki, a rękę do swojego i posłuchaj, poczuj, czy obydwa biją tak samo”# – mówił w Górce Klasztornej bp Dariusz Kałuża MSF.

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzono odpust ku czci Królowej Krajny, a także dziękowano za sto lat obecności w sanktuarium Misjonarzy Świętej Rodziny. – Oddajemy cześć Pani Góreckiej, chcąc powiedzieć w tej wspólnocie, że Ją kochamy. Jednocześnie pragniemy uczyć się od Niej przeżywania relacji do Boga – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup bydgoski, który przewodniczył Mszy św. na Placu Objawienia przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, dziękował gospodarzom za stuletnie dzieło ewangelizacji. – Bądź pozdrowiona Pani na Krajnie, Matko Pocieszenia, Matko Kościoła, moja Matko. Przychodzimy dzisiaj przed Twój obraz, by Ci dziękować i prosić, bo mamy odpust, więc całe niebo dla nas otwarte – dodał bp Dariusz Kałuża MSF.

Misjonarz Świętej Rodziny, na co dzień pracujący od ponad 25 lat w Papui Nowej Gwinei, dodał, że tu jest Jej szczególny dom, a Ona jest obecna w cudownym obrazie. – Tę naszą ziemię i domy na Krajnie Jej oddaliśmy, by dopatrzyła wszystkiego, dopilnowała tak, jak Mama. Piękne sobie wybrałaś miejsce Maryjo, Krajnę na pierwsze objawienie na polskiej ziemi – mówił, wspominając rok 1079.

Biskup Dariusz Kałuża MSF przypomniał, że 8 kwietnia 1923 roku, kard. Edmund Dalbor, klasztor i kościół ofiarował Misjonarzom Świętej Rodziny. – Ówczesny Prymas Polski mówił, że my to teraz nowi opiekunowie góreckiego sanktuarium, a ja dzisiaj po stu latach nie wiem Matko Górecka, czy to raczej Ty dla nas – Misjonarzy Świętej Rodziny – opiekunką, radością, pocieszycielką i Matką jesteś – powiedział, kreśląc historię i wspominając m.in. ks. Antoniego Kuczerę MSF.

W sanktuarium modlili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, władz zakonnych, ruchów, stowarzyszeń, służb mundurowych i wierni z różnych stron Polski.

Górka Klasztorna znajduje się w środku Krajny. Miejsce jest znane z cudownego obrazu, a także ze studzienki. Położony w jej pobliżu, przed krzyżem misyjnym, głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę objawienia się Matki Bożej pastuszkowi pasącemu w gaju bydło. Było to pierwsze objawienie maryjne na ziemiach polskich. Na miejscu obecnej świątyni stały inne kościoły. Pierwsza wzmianka o cudownym wizerunku Królowej Krajny, namalowanym w warsztatach bernardyńskich, pochodzi z 1680 roku.

Sanktuarium w 1923 zyskało nowych opiekunów – Misjonarzy Świętej Rodziny. Kapłani i bracia odnowili w tym miejscu życie religijne, które od ich przybycia nazwano Górką Klasztorną. Wielokrotnie próbowano je wymazać ze świadomości Polaków. Działo się to m.in. w okresie protestantyzmu, podczas najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy podczas II wojny światowej. To w Górce w okresie okupacji stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

Po wojnie zakonnicy powrócili do domu. Dziewięć lat później – w 1954 roku – toruński artysta prof. Jerzy Hoppen namalował obraz Matki Bożej Góreckiej, który w czerwcu 1965 został ukoronowany przez Prymasa Tysiąclecia. Dzisiaj Górka Klasztorna jest kojarzona z maryjnością i męczeństwem, które wciąż owocuje. Miejsce to w 1971 roku stało się siedzibą parafii. W 2015 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)