Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

18 lutego 2024

Odbiór inwestycji był, ale... Czy da się już wynająć świetlicę w Karnowie?

fot. MM

fot. MM

Mieszkańcy Karnowa czekali na remont świetlicy wiejskiej naprawdę wiele lat# i w końcu się doczekali – obiekt został już całkowicie zmodernizowany, niemniej jednak nie można z niego jeszcze korzystać. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy i czy da się określić termin oficjalnego otwarcia świetlicy?

„Dowiedziałam się, że rezerwacja terminów najmu jest wstrzymana”

Nie jest tajemnicą, że takie obiekty jak świetlice wiejskie są bardzo atrakcyjne pod względem finansowym dla osób, które noszą się z jej wynajęciem. W świetlicach wiejskich często organizowane są przez osoby prywatne uroczystości komunijne czy też innego rodzaju rodzinne jubileusze. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim te nowo powstałe obiekty. Jak się jednak okazuje, świetlicy wiejskiej w Karnowie – mimo ostatecznego odbioru inwestycji – wynająć jeszcze nie można, o czym poinformowała nas jedna z naszych czytelniczek. – Kiedy dowiedziałam się, że prace w świetlicy wiejskiej w Karnowie zostały zakończone, czym prędzej wykonałam kilka telefonów do gminy, bo chciałam zarezerwować termin na osiemnaste urodziny mojej córki. Niestety, ale okazało się to niemożliwe. Dowiedziałam się, że obecnie rezerwacja terminów najmu świetlicy jest wstrzymana. Nie ukrywam, że jestem tym faktem rozczarowana, bo nastawiałam się na organizację imprezy w lutym tego roku, właśnie w Karnowie. Ciekawi mnie tylko, po co gmina ogłasza, że zakończyła inwestycję, skoro najwidoczniej coś tam jest jeszcze nie tak? Bardzo proszę redakcję o wyjaśnienie tej sytuacji, w której się znalazłam – powiedziała nam pani Agnieszka.

Długo wyczekiwany remont

W grudniu minionego roku zakończyły się prace przy gruntownym remoncie świetlicy wiejskiej w Karnowie. Obiekt został całkowicie zmodernizowany, a prace trwały dokładnie od 28 maja do 15 grudnia 2023 roku. Za realizację inwestycji odpowiadał Zakład Usług Remontowo-Budowlanych GRAC-BUD Grzegorz Mróz z siedzibą w Ostrowie (gm. Mrocza). Firma ta za wykonanie wszelkich uwzględnionych w umowie prac zażyczyła sobie niespełna 2 mln zł – z czego 500 tys. zł to pozyskane przez gminę dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakres prowadzonych prac obejmował: rozbiórkę dachu, skucie płytek ściennych, wykucie zaprojektowanych otworów drzwiowych czy też rozbiórkę muru oporowego schodów zewnętrznych w związku z zaprojektowanym podjazdem dla niepełnosprawnych. Ponadto wykonawca inwestycji odpowiedzialny był za konstrukcję więźby dachowej, montaż podwieszanego sufitu, częściową wymianę stolarki okiennej, obróbki blacharskie, docieplenie ścian zewnętrznych, prace wykończeniowe oraz wykonanie elewacji. Dodatkowo firma musiała wykonać wewnętrzną instalację wodociągową, kanalizacyjną i grzewczą, a także zamontować instalację fotowoltaiczną.

W czym tkwi problem?

Skoro wszystko prezentuje się tak pięknie, to dlaczego z obiektu nie można jeszcze korzystać? Zapytaliśmy o to zastępcę burmistrza Nakła Krzysztofa Błońskiego. – Przyznam szczerze, że w tym przypadku sprawa nie do końca zależna jest od nas. Otóż prace w ramach inwestycji zostały już zakończone, natomiast obecnie jesteśmy uzależnieni od dostawcy prądu – operatora ENEA. Energetyka jeszcze nie podała tam takiego prądu, jaki jest potrzebny. Warto nadmienić, że w świetlicy wiejskiej w Karnowie ogrzewanie jest w formie urządzeń klimatyzacyjnych. Urządzenia te zostały co prawda sprawdzone i uruchomione, ale niestety nie w pełni. Dlaczego? Otóż w świetlicy niestety nie ma jeszcze pełnego zasilania. Gdyby włączyć to wszystko w normalnym trybie, tak jak to powinno działać, to obecne zasilanie tego najnormalniej w świecie nie wytrzyma. Czekamy więc za energetyką, która na wykonanie swoich prac ma dość długie i często nieprzewidywalne terminy – podkreślił nakielski włodarz.

Jak udało nam się wstępnie ustalić, ENEA powinna wyrobić się ze wszelkimi pracami najpóźniej do marca. Niemniej jednak Krzysztof Błoński nie był w stanie wskazać konkretnej daty przeprowadzenia stosownych prac przez operatora. – Czekamy na ruch ze strony operatora ENEA. Jeśli w najbliższych dniach nic się nie zadzieje, to osobiście przypomnimy im o sprawie (…) Gdyby było lato, to może i dokonalibyśmy otwarcia świetlicy bez tego ogrzewania, ale obecnie, ze względu na panujące warunki atmosferyczne tego nie przeskoczymy – dodał zastępca burmistrza Nakła.

Skontaktowaliśmy się również telefonicznie z sołtysem Karnowa Wiolettą Marchlewską, która przyznała, że zainteresowanie korzystaniem z świetlicy jest przeogromne. Ponadto zarówno sołtys, jak i lokalna społeczność Karnowa nie mogą się już doczekać oficjalnego otwarcia zmodernizowanej świetlicy wiejskiej. Z tej okazji należy się również spodziewać specjalnej imprezy towarzyszącej. Samo otwarcie obiektu powinno nastąpić w okresie wiosenno-letnim, ale konkretna data póki co pozostaje nieznana.

Źródło:  

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Dj Zenek , w dniu 19-02-2024 11:15:12 napisał:

    Sala ładna duża po remoncie jeszcze super szkoda tylko że przy imprezie na 40 osób nie będzie gdzie auta zaparkować o tym już nikt nie pomyślał

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)