Dziś mamy 26 września 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

O skutkach starzenia się społeczeństwa. Dwudniowa debata ekspertów

fot. Mikołaj Kuras

fot. Mikołaj Kuras

Europejscy eksperci spotkali się w Toruniu podczas dwudniowej (29-30 maja) debaty dotyczącej #społecznych i ekonomicznych skutków starzenia się społeczeństwa. W tym tygodniu miasto Kopernika stanie się także miejscem rozmów na temat odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz dyskusji wokół zmian klimatycznych.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na związane z tą tendencją kwestie, m.in. opiekę nad osobami starszymi, zapewnienie zdrowego życia i dobrego samopoczucia w każdym wieku oraz uczynienie miast i wsi sprzyjających włączeniu społecznemu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wśród poruszanych tematów m.in. możliwości wsparcia członków rodziny w sytuacjach wydłużającej się średniej długości życia, spadającej dzietności i zmieniającego się modelu rodziny, promowanie solidarności międzypokoleniowej oraz wpływ starzenia się społeczeństwa na migrację ludności.

Wnioski i rekomendacje wypracowane podczas poniedziałkowych i wtorkowych dyskusji zostaną uwzględnione w rocznym sprawozdaniu sekretarza generalnego ONZ na temat przygotowań i obchodów przypadającej w przyszłym roku trzydziestej rocznicy Międzynarodowego Roku Rodziny oraz wsparcia Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych Organizacji Narodów Zjednoczonych dla państw członkowskich.

Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, Międzynarodowa Federacja na rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD) oraz Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN DESA).

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi starannie zaplanowaną politykę senioralną, odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania osób starszych. Seniorzy, podobnie jak pozostałe grupy wiekowe, są bardzo zróżnicowaną grupą społeczną, dlatego adresowane do nich działania muszą to uwzględniać. Wachlarz działań, realizowanych przez nasze instytucje oraz przez finansowane za pomocą marszałkowskich grantów organizacje pozarządowe, jest szeroki – od ofert twórczego spędzania wolnego czasu po oferty pomocowe i opiekuńcze. Zobacz:

W środę (31 maja) w Urzędzie Marszałkowskim spotkają się sygnatariusze Deklaracji Weneckiej, dokumentu odwołującego się do zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Jej sygnatariuszami są samorządy miejskie i regionalne na całym świecie; samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do tego grona.

Czytaj także:

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 30-05-2023 09:54:52 napisał:

  Opieka nad osobami starszymi taka jest opieka że do specjalisty czekamy parę lat.U mnie po prześwietleniu kręgosłupa szyjnego jest podejrzenie pęknięcia lub złamanie kręgu już czekam w kolejce miesiąc a jeszcze zostało miesiąc czekania do ortopedy nadmiernie że jestem emerytem.MZ dzięki wam za taką opiekę.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Młody, w dniu 30-05-2023 16:54:37 napisał:

  to wszystko wina emerytów

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokalendarze A3
35PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)