Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 grudnia 2023

Nie żyje ks. Ryszard Czajka. Przed laty był proboszczem parafii w Potulicach

fot. chrystusowcy.pl

fot. chrystusowcy.pl

Pokładając ufność w Jezusie Chrystusie, który jest #zmartwychwstaniem i życiem oraz prawdziwą drogą do pełni życia zawiadamiamy, że w nocy 20 grudnia 2023 r. zakończyła się ziemska pielgrzymka śp. ks. Ryszarda Czajki, chrystusowca (l. 59), proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie.

Pożegnanie ks. Ryszarda w Marianowie w kościele parafialnym 22 grudnia podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 grudnia 2023r. (sobota) w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie. O godz. 9.30 modlitwa różańcowa, Msza Święta o godz. 10.00 a po niej odprowadzenie ciała na miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie na kwaterze chrystusowców na Starym Cmentarzu w Stargardzie.

Zmarłego Współbrata polecajmy miłosierdziu Bożemu

Requiescat in pace

*    *    *

Ks. Ryszard Czajka SChr, syn Stanisława i Czesławy zd. Żołądź, urodził się 20 października 1964 r. w Stargardzie Szczecińskim. Został ochrzczony w 14 listopada 1964 r. w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Dobrzanach, w tej parafii też przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej i przyjął sakrament bierzmowania. Po ukończeniu szkoły średniej – Technikum Rolniczego w Stargadzie – we wrześniu 1984 r. wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego i po trzytygodniowym aspirandacie 28 września 1984 r. rozpoczął kanoniczny nowicjat. Jego zwieńczeniem było złożenie pierwszych ślubów zakonnych 29 września 1985 r. w domu nowicjackim w Mórkowie. Ponawiał ją w czasie studiów seminaryjnych, które podjął w październiku 1985 r. W tym też czasie przyjął posługi lektoratu i akolitatu oraz święcenia diakonatu. Przed święceniami diakonatu, 22 kwietnia 1990 r., złożył wieczystą profesję zakonną, a 21 maja 1991 r. w poznańskiej katedrze przez posługę bpa Stanisława Napierały został wyświęcony na kapłana.

Po święceniach kapłańskich, od lipca 1991 r. podjął duszpasterską posługę na Ukrainie jako wikariusz w Kamieńcu Podolskim, skąd po dwóch latach został przeniesiony i mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Ludwika w Krzywym Jeziorze. Na ziemi ukraińskiej posługiwał do września 1995 r., skąd został posłany na Białoruś, a dokładnie na Grodzieńszczyznę. Przez dwa lata posługiwał jako wikariusz: w latach 1995-1996 przy grodzieńskiej katedrze, a w latach 1996-1997 w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Iwju. Od września 1997 r. przez kolejne 10 lat był proboszczem parafii pw. Świętego Mikołaja w Gieranionach.

W czerwcu 2007 r. powrócił do Polski, by od 26 sierpnia 2007 r. podjąć obowiązki proboszcza w parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach i kapelana tamtejszego Zakładu Karnego. We wrześniu 2014 r. został odwołany z obowiązków proboszczowskich w Potulicach, pozostał jednak kapelanem w Zakładzie Karnym, dodatkowo dojeżdżając od września 2015 r. do więźniów przebywających w Oddziale Zewnętrznym w Strzelewie. W duszpasterstwie więziennym pracował do końca lutego 2017 r. 1 marca 2017 r. został mianowany proboszczem w parafii pw. Chrystusa Króla w Gosławiu, po kolejnych pięciu latach, w sierpniu 2022 r. został proboszczem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie, która stała się jego ostatnią placówką duszpasterską. Jego ziemska pielgrzymka zakończyła się w nocy 20 grudnia 2023 r.

Źródło: chrystusowcy.pl

Oceń artykuł: 25 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)