Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

18 września 2023

Msza św. w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Wspólna modlitwa

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

„Trzeba nam pamiętać przed #Bogiem o tych, którzy cierpieli, poświęcili życie dla ojczyzny. To nasz święty obowiązek” – podkreślił ks. infułat Stanisław Kotowski, który przewodniczył w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Mszy św. w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

W świątyni modlili się Sybiracy, kombatanci, przedstawiciele władz i mieszkańcy miasta. – Sybiracy kochali ojczyznę, jak matkę, nie szczędząc ofiar i wyrzeczeń, broniąc najwyższych wartości. Dzisiaj modlimy się za nasz kraj, byśmy potrafili wykorzystać wielką ofiarę ich życia – powiedział ks. infułat Stanisław Kotowski.

Ksiądz Dawid Perlik, który skierował do wiernych słowo, zauważył, że chrześcijanin jest wezwany do wybaczenia każdemu, ponieważ Chrystus „wielokrotnie wybacza wszystkim mniejsze i większe przewinienia”. – Tak wiele razy spowiadaliśmy się, że trudno policzyć. Za każdym razem jednak słyszeliśmy: „i ja odpuszczam tobie grzechy”. Bóg wciąż ma dla nas cierpliwość i miłosierdzie. Do takiej samej postawy wzywa każdego – mówił.

Według ks. Dawida Perlika wzorem postawy wybaczenia jest list biskupów polskich do biskupów niemieckich, pisany przy udziale prymasa Wyszyńskiego oraz kard. Wojtyły. – Padają w nim znane wszystkim słowa: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Okrucieństwa drugiej wojny światowej, obozy koncentracyjne, sowieckie łagry, powojenne represje, wszystko to wciąż obecne w pamięci Polek i Polaków nadal powinno być przedmiotem wybaczenia – powiedział.

Mirosław Myśliński został deportowany razem z matką i siostrą 13 kwietnia 1940 roku. Miał zaledwie jedenaście lat. Dzisiaj jest prezesem zarządu oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy. Organizacja obchodzi 95. rocznicę swego powstania. – Założycielami związku byli oficerowie i strzelcy V Dywizji Syberyjskiej. Żołnierze tej formacji w latach 1917-1920 w ramach koalicji toczyli walki z bolszewikami za Uralem. Po kapitulacji część z nich przez Morze Ochockie powróciła do kraju, gdzie po krótkim odpoczynku w Chełmnie nad Wisłą oraz w Grupie pod Grudziądzem, zgłosiła się do obrony ojczyzny – mówił.

Prezes związku dodał, że bohaterowie walczyli z bolszewikami m.in. pod Zawadami, Borkowem, Nasielskiem i o Nowe Miasto, a następnie wzdłuż Kanału Augustowskiego, ochraniając Wojsko Polskie od strony Litwy. Jak zaznaczył, przelaną krwią włożyli wkład w odbudowę państwa polskiego. – Odzyskanie niepodległości stworzyło warunki powrotu Polaków z różnych zakątków Rosji. Wracała młodzież urodzona na Syberii. Młodzi ludzie podejmowali studia na Politechnice Warszawskiej. Tam w 1921 roku narodziła się myśl założenia Akademickiego Koła Sybiraków, zwanego również „Niezależnym Związkiem Sybiraków” – dodał.

Drugim ośrodkiem organizowania się Sybiraków były Katowice, gdzie w 1926 roku byli żołnierze V Dywizji Syberyjskiej utworzyli „Zrzeszenie Sybiraków”. Pierwszy zjazd z udziałem 2000 delegatów odbył się w 1928 roku i jest on uznawany jako założycielski. – Zjazd za swoje główne zadanie wyznaczył wytrwałą pracę na rzecz państwa polskiego – mówił Mirosław Myśliński, zwracając uwagę na bezpośrednie włączenie się Sybiraków w odbudowę zniszczeń porozbiorowych. – W roku 1935 Związek Sybiraków w 9 okręgach liczył 5200 członków. Biuro Okręgu Pomorskiego mieściło się w Bydgoszczy przy Marcinkowskiego 11. Niestety czas drugiej wojny światowej i realnego socjalizmu do 1989 roku to bolesna przerwa w działalności związku – stwierdził.

Po zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, Rada Komisarzy Ludowych Związku Radzieckiego, dla oczyszczenia zajętych terenów z wrogiego polskiego elementu, mogącemu przeciwstawić się okupantowi, a także wszczynającemu wolnościowe zrywy, wydała 5 grudnia dekret zakładający masowe zsyłki do przymusowej pracy na Syberii. Rozpoczęły się represje, polegające na aresztowaniach, mordowaniu, samosądach, zsyłaniu do łagrów, wcielaniu do Armii Czerwonej. – W latach 1940-1941 w czterech masowych deportacjach wywieziono w głąb ZSRR, w tereny nieprzyjazne życiu, do ciężkiej pracy w warunkach głodu i mrozu, na fizyczne wyniszczenie, setki tysięcy polskich obywateli. Wiele osób deportowanych na Sybir nie przetrwało trudnych warunków, ich ciała pozostały w nieludzkiej ziemi – powiedział prezes Mirosław Myśliński.

Masowe powroty nastąpiły w 1946 i trwały sporadycznie do 1956 roku. W ty samym czasie Polaków z terenów wcielonych do Związku Radzieckiego wywożono w głąb tego kraju. – W kraju przez władze komunistyczne nie byliśmy mile widziani. Swoją syberyjską przeszłość musieliśmy skrywać, ale włączyliśmy się w odbudowę ojczyzny ze zniszczeń wojennych. Tak było do 17 grudnia 1988 roku, kiedy po upadku komuny, z inicjatywy Ireny Głowackiej został zarejestrowany związek. Obecnie w kraju żyje około 15000 Sybiraków, a w oddziale bydgoskim jest ich około 200 – dodał Mirosław Myśliński, podkreślając, że dzisiaj stajemy przed „nowym zagrożeniem”. – Za wschodnią granicą toczy się wojna. Rosyjscy agresorzy na okupowanych ukraińskich terenach dopuszczają się straszliwych mordów, wywożą ludność w głąb Rosji, niszczą rakietami kraj, padają groźne słowa pod adresem Polski. Państwa Europy organizują się przeciw agresywnym zamiarom „putinowskiej Rosji”. Niech Bóg broni nas przed kolejną wojną – zakończył prezes.

Niedzielne uroczystości zakończyła manifestacja patriotyczna na Starym Rynku. Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 22

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)