Dziś mamy 29 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Modernizacja dobiega końca. Remont drogi pomiędzy Wielem a Więcborkiem

fot. Andrzej Goiński UMWKP

fot. Andrzej Goiński UMWKP

Kończy się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 241 pomiędzy Wielem (powiat nakielski) i Więcborkiem w powiecie sępoleńskim. #Inwestycja o wartości ponad 12 mln złotych finansowana jest z budżetu samorządu województwa. Z zakresem wykonanych prac zapoznali się wczoraj (6 grudnia) marszałek Piotr Całbecki i radny województwa Tadeusz Pogoda.

- Cała trasa łącząca Mroczę z Więcborkiem będzie gwarantować bezpieczne i wygodne podróże. Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych inwestycji: odnowiliśmy odcinki z Nakła, przez Mroczę do Wiela, zbudowaliśmy nowy most na Orlej, rondo w Więcborku, obwodnice Nakła i Mroczy. Wkrótce zakończą się też remonty na odcinkach pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą. Zleciliśmy także przygotowanie koncepcji niezbędnych do budowy obejść Więcborka i Sępólna Krajeńskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Droga wojewódzka nr 241 łączy między innymi Nakło nad Notecią z Sępólnem Krajeńskim. Stanowi również ważny łącznik dwóch dróg krajowych nr 10 (Bydgoszcz-Szczecin) i 25 (Bydgoszcz-Koszalin). Za przebudowę odcinka Wiele-Więcbork odpowiada firma Drogomex z Pruszkowa (województwo mazowieckie). W zakres zadania wchodziła między innymi odnowa nawierzchni drogi. W jezdnię wbudowano siatkę wzmacniającą i zmodernizowano istniejące skrzyżowania. Z myślą o pasażerach autobusów zbudowano cztery nowe przystanki. Bezpieczeństwo poprawiło także dobudowanie pobocza oraz wymiana barier sprężystych. Dzięki odpowiedniemu profilowi, oczyszczonym rowom oraz wymianie istniejących korytek ściekowych trasa zyskała lepsze odwodnienie.

W spotkaniu wzięła udział także posłanka Iwona Kozłowska.

Znaczna część drogi wojewódzkiej nr 241 została zmodernizowana w poprzedniej perspektywie finansowej dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wówczas przebudowano 23 kilometry tej trasy, między innymi odcinki Kcynia-Nakło oraz Nakło-Mrocza, modernizację przeszedł też most na rzece Orlej w Więcborku. W 2014 roku oddano do użytku obwodnicę Mroczy, a rok później przebudowany sześciokilometrowy odcinek Mrocza-Wiele. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy również odcinek pomiędzy Więcborkiem i miejscowością Zboże.

Przygotowywane są kolejne zadania. Kosztem ponad 170 tysięcy złotych powstaje wstępna dokumentacja niezbędna do budowy pięciokilometrowej obwodnicy Więcborka. Odbyły się konsultacje społeczne, do koncepcji wprowadzono uwagi mieszkańców. Trwają prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej. Zakończenie prac nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym planowane jest do połowy przyszłego roku.

Modernizacja w liczbach:

Długość odcinka – 7,252 km
Liczba nowych peronów autobusowych – 4
Wartość zadania – 12,25 mln złotych
Gwarancja – 60 miesięcy.

Ponad miliard złotych na wojewódzkie drogi

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 230 milionów złotych, które przeznaczymy na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach. Zdobyliśmy też prawie 170 milionów złotych dofinansowania na budowę kolejnych 3 obwodnic. Łącznie daje to ponad 1,2 miliarda złotych.

Czytaj także

Dodatkowe 50 mln złotych na modernizację kujawsko-pomorskich dróg
Obwodnice wyprowadzą tranzyt z kujawsko-pomorskich miast. Kolejne umowy podpisane

Materiał: Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Kierowca , w dniu 07-12-2022 17:04:25 napisał:

  Noo to teraz weźcie się za remont odcinka z Nakla do Mroczy..bo tam już koleiny,dziury i łata na łacie łatą przykryta..tak się w Polsce drogi robi,na kilka lat a potem kierowco uważaj żebyś koła nie urwał.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Piotrek , w dniu 07-12-2022 20:44:28 napisał:

  Fajna nowoczesna technologia wylać asfalt a następnie wyrwać drzewa a dziury załatać bez odpowiedniego zagęszczenia no i mamy za 12 milionów nową jezdnię z łatami i dziurami brawo genialne

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Henrycz , w dniu 07-12-2022 22:18:08 napisał:

  Zgłaszać do radnych sołtysów wodzów gmin niech gonią wykonawcę. Nie swoje łatwo się wydaje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)