Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

"Kresy - polskie ziemie wschodnie XX w.". Humaniści w projekcie edukacyjnym

fot. powierzone

fot. powierzone

Projekt edukacyjny obejmował udział uczniów w sesji naukowej – wykładach i pokazach filmów – oraz przygotowanie pracy# pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich i uwrażliwienie na los Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy I humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, tworząc trzy zespoły dwu- i trzyosobowe: Oliwia Kaniewska, Mikołaj Madziński, Dawid Czekalski, Marta Jurek, Weronika Stelmach, Martyna Młynarek, Wiktoria Rój i Zuzanna Bednarska. Opracowali oni następujące tematy: walki Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Polski w XX wieku, wielcy i mali ludzie Kresów oraz skarby i osobliwości Kresów. Młodzież wybrała formę gazety w ramach kategorii prac multimedialnych. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie w poszukiwanie dostępnej literatury, dokumentów, wspomnień i materiałów ikonograficznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Martyna, Wiktoria i Zuzia podjęły się przeprowadzenia wywiadu z panią Danutą Śliwińską, rodowitą lwowianką, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pani Śliwińska z wyjątkową otwartością przedstawiła im swoją dramatyczną, rodzinną historię i okoliczności zamieszkania w Bydgoszczy. Dla uczennic było to niezwykle ciekawe przeżycie – móc spotkać kresowiankę ze Lwowa i poznać jej wojenne losy. Taki sposób realizacji projektu historycznego pod kierunkiem pani Violetty Hejzy niewątpliwie stwarza dodatkowe możliwości poszerzenia wiedzy i poznania historii regionu.

Materiał: Violetta Hejza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)