Dziś mamy 23 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

"Kresy - polskie ziemie wschodnie XX w.". Humaniści w projekcie edukacyjnym

fot. powierzone

fot. powierzone

Projekt edukacyjny obejmował udział uczniów w sesji naukowej – wykładach i pokazach filmów – oraz przygotowanie pracy# pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich i uwrażliwienie na los Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy I humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, tworząc trzy zespoły dwu- i trzyosobowe: Oliwia Kaniewska, Mikołaj Madziński, Dawid Czekalski, Marta Jurek, Weronika Stelmach, Martyna Młynarek, Wiktoria Rój i Zuzanna Bednarska. Opracowali oni następujące tematy: walki Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Polski w XX wieku, wielcy i mali ludzie Kresów oraz skarby i osobliwości Kresów. Młodzież wybrała formę gazety w ramach kategorii prac multimedialnych. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie w poszukiwanie dostępnej literatury, dokumentów, wspomnień i materiałów ikonograficznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Martyna, Wiktoria i Zuzia podjęły się przeprowadzenia wywiadu z panią Danutą Śliwińską, rodowitą lwowianką, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pani Śliwińska z wyjątkową otwartością przedstawiła im swoją dramatyczną, rodzinną historię i okoliczności zamieszkania w Bydgoszczy. Dla uczennic było to niezwykle ciekawe przeżycie – móc spotkać kresowiankę ze Lwowa i poznać jej wojenne losy. Taki sposób realizacji projektu historycznego pod kierunkiem pani Violetty Hejzy niewątpliwie stwarza dodatkowe możliwości poszerzenia wiedzy i poznania historii regionu.

Materiał: Violetta Hejza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)