"Kresy - polskie ziemie wschodnie XX w.". Humaniści w projekcie edukacyjnym

fot. powierzone
Projekt edukacyjny obejmował udział uczniów w sesji naukowej – wykładach i pokazach filmów – oraz przygotowanie pracy# pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich i uwrażliwienie na los Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.
W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy I humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, tworząc trzy zespoły dwu- i trzyosobowe: Oliwia Kaniewska, Mikołaj Madziński, Dawid Czekalski, Marta Jurek, Weronika Stelmach, Martyna Młynarek, Wiktoria Rój i Zuzanna Bednarska. Opracowali oni następujące tematy: walki Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Polski w XX wieku, wielcy i mali ludzie Kresów oraz skarby i osobliwości Kresów. Młodzież wybrała formę gazety w ramach kategorii prac multimedialnych. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie w poszukiwanie dostępnej literatury, dokumentów, wspomnień i materiałów ikonograficznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Martyna, Wiktoria i Zuzia podjęły się przeprowadzenia wywiadu z panią Danutą Śliwińską, rodowitą lwowianką, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pani Śliwińska z wyjątkową otwartością przedstawiła im swoją dramatyczną, rodzinną historię i okoliczności zamieszkania w Bydgoszczy. Dla uczennic było to niezwykle ciekawe przeżycie – móc spotkać kresowiankę ze Lwowa i poznać jej wojenne losy. Taki sposób realizacji projektu historycznego pod kierunkiem pani Violetty Hejzy niewątpliwie stwarza dodatkowe możliwości poszerzenia wiedzy i poznania historii regionu.
Materiał: Violetta Hejza
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


Czytaj również
- Spotkania profilaktyczne dla uczniów. Prelekcje na temat bezpieczeństwa
- Wycieczka do stolicy. Uczniowie Krzywoustego zwiedzali Warszawę
- Policjanci w szkole. Tematyka pogadanek dostosowana do wieku odbiorców
- Spływ kajakowy i ognisko z kiełbaskami. Wyprawa integracyjna uczniów
- "Bo warto być dobrym człowiekiem". Tydzień Wychowania w Dwójce
"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.
(czytaj więcej)Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.
(czytaj więcej)