Koniec okresu opłacania niższych składek? Czas na duży ZUS

fot. pow.
Przedsiębiorca, któremu 31 grudnia 2021 r. skończył się już# okres opłacania niższych składek w ramach „Małego ZUS plus”, powinien pamiętać, aby do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.
Z „Małego ZUS plus” przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u. Ma na to 7 dni od daty utraty prawa do ulgi. Jeśli na przykład korzystał z ulgi przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r., to termin na dokonanie zmiany ma do 10 stycznia 2022 r. W tej sytuacji powinien najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia(druk ZUS ZWUA) i zgłosić się do ubezpieczeń z kodem właściwym dla dużego ZUS-u: 0510 albo 0512(druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA) – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS plus”, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Bydgoszczy
Czytaj również
Dodaj komentarz
Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
(czytaj więcej)Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.
(czytaj więcej)Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!