Dziś mamy 17 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

27 lutego 2024

Kiedy przysługuje Ci bezpłatny transport sanitarny? Przewóz pacjenta z opieką

fot. archiwum

fot. archiwum

Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta #do podmiotu leczniczego (np. szpitala lub przychodni) lub z podmiotu do domu, jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) obejmuje:

 • przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym;
 • przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie w trybie dziennym;
 • przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na pierwszorazową wizytę w poradni specjalistycznej albo leczenia stomatologicznego i z powrotem;
 • przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu), w celu wykonania zabiegów i procedur medycznych wynikających z procesu leczenia realizowanego przez lekarza POZ, do którego zadeklarowany jest świadczeniobiorca (pacjent), i z powrotem;
 • przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) do zakładu długoterminowej opieki zdrowotnej.

Poradnia specjalistyczna jest zobowiązana do zapewnienia transportu sanitarnego w przypadku kolejnych wizyt w danej poradni, jeżeli nadal utrzymują się wskazania do korzystania z niego.

Szpital odpowiada za transport sanitarny w przypadku, gdy:

 • pacjent musi zostać przewieziony pomiędzy szpitalami;
 • pacjent jest wypisywane do domu po pobycie w szpitalu (również na szpitalnym oddziale ratunkowym), w przypadku dysfunkcji narządu ruchu (gdy pacjent nie może samodzielnie się poruszać).

Kiedy przysługuje Ci bezpłatny transport sanitarny? Czym jest transport daleki w POZ? Czy zespół ratownictwa medycznego świadczy usługi transportu sanitarnego?

Jeśli chcesz znać odpowiedź na te i inne pytania wejdź na stronę Nawigator Pacjenta i sprawdź lub pobierz bezpłatny poradnik!

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Oceń artykuł: 12 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  Jak je...ie, w dniu 27-02-2024 10:52:13 napisał:

  Reasumując, kiedy masz znajomości. Proste

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Ola, w dniu 27-02-2024 16:07:43 napisał:

  Wielokrotnie korzystałam z takiej formy pomocy dla mojej chorej mamy Oczywiście osoba chora musi posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wymagającą całodobowej opieki.Pan doktor z POZ bez problemu wystawia takie zlecenie.Nie piszcie o znajomościach bo to ieprawda.Po prostu trzeba znać prawa pacjentòw i pomagać swoim schorowanym bliskim.W dobie dostępu do internetu można dotrzeć do stosownych przepisòw i z nich korzystać.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Budowa magazynów
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)