Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2022

Jak wakacje w „dziczy” pomogły przyjrzeć się rzeczywistości z nowej perspektywy

fot. pow.

fot. pow.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku# odbyło się tym razem w plenerze. Miało miejsce u Państwa Marty i Eugeniusza Lepperów w Wieszkach, którzy wspaniale nas ugościli w swoim pięknym ogrodzie.

Tematem dyskusji była książka Danuty Noszczyńskiej pt. „Nigdy nie jest za daleko”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie oraz w dalekiej Armenii.

Główna bohaterka – Antonina, właścicielka biznesowego imperium „Oaza Piękna” zostaje na skutek pewnej intrygi wysłana na wakacje do „dziczy”. Przyzwyczajona do luksusów dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak pobyt w Armenii zmieni jej stosunek do życia i otworzy oczy na wiele spraw, o których, jak wcześniej się jej zdawało, miała już wyrobioną opinię.

Powieść Noszczyńskiej porusza wiele tematów. Między innymi relacji międzyludzkich, traktowania i miejsca kobiety w społeczeństwie, a także oczekiwań i postawy wobec życia.

Bohaterka książki poznając codzienne życie Ormian dostrzega radość płynącą z codzienności i kultywowania tradycji, tak bardzo odmiennych od naszych. Wychowana w luksusie, niezależna i nowoczesna Antonina zaczyna inaczej postrzegać otaczający ją świat. Przestaje krytykować wybory innych ludzi. Zakochuje się w Ormianinie i dostaje od pewnego staruszka piękny pierścionek. Wakacyjny pobyt w Armenii jednak się kończy. Po powrocie do Polski Antonina spotyka się z rodzicami. Zauważony przez ojca pierścionek staje się kluczem do odkrycia rodzinnej tajemnicy skrywanej przed Antoniną. Po jej poznaniu dziewczyna zaczyna rozumieć postawę swojej matki oraz zachowanie ojca, z którym nigdy nie potrafiła się porozumieć.

Czy miłość do Ormianina przetrwała? Jaką tajemnicę skrywano przed Antoniną? By poznać odpowiedź na te pytania zachęcamy do przeczytania książki Danuty Noszczyńskiej „Nigdy nie jest za daleko”.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się we wrześniu.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią - Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)