Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 listopada 2023

Duże zainteresowanie wsparciem. "Rozwój małych gospodarstw"

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

O dofinansowanie na #„Rozwój małych gospodarstw” można się było starać od 28 września do 24 listopada 2023 r. Nabór był dwukrotnie wydłużany, bo pomoc realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wnioski można było składać tylko i wyłącznie elektronicznie.

O przyznanie tego wsparcia można się było ubiegać składając wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Ze statystyk przygotowanych na podstawie danych z systemu komputerowego wynika, że o dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiega się 10 750 rolników, a kwota wynikająca ze złożonych dokumentów to ponad 1 mld zł. Najwięcej zainteresowanych tą formą pomocy jest w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa rolników. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  :D, w dniu 27-11-2023 16:45:07 napisał:

  W dwóch rzeczach są pierwsi : -do pobierania dopłat, zwrotów, odszkodowań - i do beczenia, że wciąż dopłacają i się nie opłaca - Nigdzie nie ma takiego zjawiska że coś nierentownego jest trzymane przez lata. Duże bufory finansowe posiadają chyba skoro już słyszę z 10 lat że się nie opłaca

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Guzik, w dniu 28-11-2023 14:53:07 napisał:

  Zgadza sie, j.w., dodam tylko,ze jak jest skrawek ziemi do zbycia to jeden przez drugiego podjezdza do sprzedawcy i probuje przebic. Sasiad na 35ha 4razy w roku na wczasach. Zima leży i pachnie, wszystkie zabawy obskoczy, w żniwa jak 10 dni poszarpie to obraza na.caly swiat.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)