Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

08 listopada 2021

Droga do wolności była długa i trudna. W bibliotece przygotowano wystawę

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest# corocznie 11 listopada, by upamiętnić odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości.

Po 123 latach zaborów Polacy odzyskali swoje państwo. Przez niemal pięć pokoleń czekano na to, by ponownie żyć w wolnej ojczyźnie.

Droga do tej wolności była długa i trudna.

Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię oraz nasilającej się rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród młodego pokolenia polską świadomość narodową.

Nadzieje na odzyskanie niepodległości wzmocniły się, gdy zaczęły narastać spory między zaborcami, czyli z jednej strony Rosją, a z drugiej Niemcami i Austro-Węgrami.

Latem 1914 roku u progu rozpoczynającej się wojny, Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Mimo to, już w pierwszych dniach tej wojny Polacy chwytając za broń pragnęli zademonstrować światu swe prawa do własnego państwa.

Wkrótce w Galicji zaczęto formować Legiony Polskie.

Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyło się wiele wydarzeń, lata wysiłków i zmagań wielu patriotów. Walka o niepodległość wpisała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się i dbali o to, by życie społeczne i polska kultura przetrwały.

Dzisiaj dzięki ich wysiłkom i ogromnej determinacji możemy się cieszyć wolną ojczyzną i co roku 11 listopada świętować odzyskanie niepodległości.

Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości filia biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę pt. „Jak rodziła się Niepodległa”.

Wystawa potrwa do 26 listopada. Zapraszamy.

Na wystawie wykorzystano materiały udostępnione przez IPN.

Materiał: Katarzyna Hass

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)