Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 grudnia 2023

Czy język angielski jest niezbędny w pracy programisty?

fot. powierzone

fot. powierzone

Programista w swojej pracy używa wielu różnych języków programowania, jednak na tym stanowisku równie ważny jest# język angielski. Na portalach z ogłoszeniami o pracę, sporo ofert napisanych jest właśnie po angielsku i również w tym języku przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdźmy, dlaczego język angielski jest niezbędny w pracy programisty.

Język angielski to bazowy język programowania

Każdy programista, aby efektywnie wykonywać swoją pracę, tak samo dobrze, jak popularne języki programowania, powinien znać język angielski. Dlaczego? Otóż wszystkie komendy i algorytmy w kodach oparte są na słowach i wyrażeniach pochodzących z angielskiego, więc tworzenie jakiegokolwiek kodu nie będzie możliwe bez znajomości angielskiego. Język ten jest zatem fundamentem dla pracy programistów.

Praca w międzynarodowym środowisku

Praca w zawodzie programisty często wymaga kontaktu ze współpracownikami z zagranicy. Niekiedy zdarza się też, że osoby z zarządu korporacji z innego kraju. Kontakt z nimi, czy to poprzez korespondencję mailową, czy telefoniczną będzie wymagał umiejętności komunikacji właśnie w języku angielskim. W wielu firmach, ze względu na zagranicznych członków zespołu wprowadza się zatem obowiązek konwersacji w języku angielskim dla wszystkich osób z teamu. Najczęściej dzieje się to oczywiście w międzynarodowych korporacjach.

Szukasz nowej pracy w IT? Odwiedź theprotocol.it! Czeka tam na Ciebie mnóstwo ofert zatrudnienia od wielu pracodawców!

Szybsze rozwiązywanie problemów i więcej możliwości rozwoju

Wiadomo już, że składnia języków programowania ma terminologię zaczerpniętą z języka angielskiego. Jest to ważny argument przemawiający za istotnością angielskiego w zawodzie programisty. Po drugie, znajomość tego języka umożliwia programiście korzystanie z anglojęzycznych źródeł i artykułów. Branża informatyczna dynamicznie się rozwija, ciągle pojawiają się nowe technologie i aktualizacje, lecz także związane z nimi niejasności. Wiele przydatnej wiedzy można znaleźć w artykułach autorstwa anglojęzycznych specjalistów IT. Znajomość angielskiego znacznie ułatwia pracę, umożliwia szybkie rozwiązanie problemu, a także daje możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej najnowszych produktów i nowinek z branży informatycznej. Wiele cennych rad i wskazówek dotyczących codziennej pracy programistów można znaleźć również na anglojęzycznych stronach branżowych.

Szersze perspektywy zawodowe

Zawód programisty w większości przypadków daje możliwość pracy zdalnej. Mieszkając na przykład w Warszawie, można wykonywać projekty dla firmy z Londynu lub z Nowego Jorku. Niezbędna w tym przypadku jest jednak bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Cały proces rekrutacji i praca w danej firmie będzie najpewniej odbywać się w języku angielskim, dlatego osoby, które go nie znają – nie mają szans na zdobycie zatrudnienia w tym. Programiści, którzy marzą o takim rozwiązaniu powinni już na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej zadbać o ćwiczenie umiejętności komunikacji w języku angielskim.

Wejdź na Pracuj.pl i znajdź zatrudnienie idealne dla Ciebie!

Podsumowanie

Znajomość języków obcych wiele ułatwia w życiu zawodowym. Język angielski nie jest niezbędny, by móc programować, jednak otwiera on mnóstwo ścieżek rozwoju. Wprowadza sporo ułatwień w pracy zawodowej programistów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie, większe szanse na lepszą pracę i wyższe zarobki mają kandydaci, którzy mogą pochwalić się znajomością angielskiego oraz potwierdzającymi ten fakt certyfikatami, niż osoby nie posługujące się tym językiem.

 

Materiał Partnera - Artykuł Partnera

  

Oceń artykuł: 9 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)