Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

12 lutego 2021

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązek może być tani!

Z danych porównywarki Mubi wynika, że# średnia cena ubezpieczenia OC w grudniu 2020 roku wyniosła 780 zł. W jakich miastach płacono najmniej za polisę, a w których kierowcy płacili więcej? Które marki samochodów można było ubezpieczyć najtaniej? Jak kształtowały się ceny OC ze względu na wiek właściciela auta? Przekonaj się, kto płacił najmniej za polisę!

Średnia cena ubezpieczenia OC w grudniu 2020 roku wyniosła 780 zł. Jednak wielu właścicieli samochodów mogło ubezpieczyć auto w dużo niższej cenie. Kto znajdował w grudniu 2020 roku najtańsze OC? Czym jeździli owi szczęśliwcy i w jakich miastach wojewódzkich mieszkali?

Opolanie, Olsztynianie czy Gdańszczanie?

Miejsce zamieszkania dużo zmienia w kontekście ceny ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele obliczają wysokość składki na podstawie wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce zameldowania właściciela samochodu. Dlaczego ma to znaczenie?

Wyobraź sobie spokojną miejscowość, w której panuje niewielki ruch i centrum dużego miasta, gdzie z każdej strony coś nadjeżdża. Gdzie jest większa szansa na stłuczkę? To właśnie w dużych miejscowościach statystycznie częściej dochodzi do kolizji drogowych, a co za tym idzie powstania szkód, za które ubezpieczyciele muszą wypłacać odszkodowania. Dlatego biorą oni pod uwagę ten czynnik i odpowiednio podnoszą wysokość składki OC.

Czy wśród największych miast wojewódzkich widać wyraźne różnice w cenach OC? Sprawdźmy to! Oto 5 z nich, w których można było w grudniu 2020 roku najtaniej ubezpieczyć samochód (dane Mubi):

Opole – 711 zł,

Olsztyn – 754 zł,

Katowice – 756 zł,

Rzeszów – 769 zł,

Lublin – 794 zł.

Natomiast najdroższymi miastami pod względem cen ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej okazały się:

Bydgoszcz – 941 zł,

Gdańsk – 914 zł,

Szczecin – 913 zł,

Poznań – 912 zł,

Wrocław – 905 zł.

Różnica w cenie OC pomiędzy najtańszym Opolem, a najdroższą Bydgoszczą wyniosła aż 230 zł. Warto zwrócić uwagę, że wśród pięciu najdroższych miast nie ma ani Krakowa, ani Warszawy – 2 największych miast w Polsce.

Sprawdźmy jeszcze, w jakich miastach kierowcy znajdowali rekordowo tanie ubezpieczenie OC. Oto 5 najtańszych polis znalezionych, które znalezionych w grudniu 2020 roku w miastach wojewódzkich:

Szczecin – 206 zł,

Kielce – 213 zł,

Katowice – 219 zł,

Kraków – 219 zł,

Wrocław – 219 zł.

Co ciekawe dwoje rekordzistów trafiło na bardzo tanie ubezpieczenie OC w miastach, które miały jedne z najwyższych cen polis – Szczecin i Wrocław. Były one tańsze od średniej odpowiednio o 707 zł i 686 zł!

Młody, dojrzały czy w podeszłym wieku?

Nie tylko miejsce zameldowania, ale także wiek właściciela samochodu ma wpływ na wysokość składki OC. Statystyki policji pokazują, że młodzi kierowcy częściej powodują wypadki. Ubezpieczyciele muszą wziąć pod uwagę większe ryzyko wystąpienia szkody w grupie wiekowej 18-25 lat. Przekłada się to bezpośrednio na cenę polisy OC – kierowcy w tym wieku musieli w grudniu zapłacić średnio 1411 zł.

Z kolei najtańsze ubezpieczenie OC znajdowali kierowcy w wieku 56-65 lat. Oto jak przedstawiają się ceny polis dla poszczególnych grup wiekowych:

18-25 lat – 1411 zł,

26-35 lat – 704 zł,

36-45 lat – 601 zł,

46-55 lat – 606 zł,

56-65 lat – 567 zł,

65 i więcej lat – 604 zł.

Wyraźnie widać, że za ubezpieczenie OC najwięcej muszą płacić młodzi kierowcy, którzy nie mieli okazji wypracować zniżek, a do tego należą do grupy o większym prawdopodobieństwie spowodowania szkody. Jednak nawet wśród tej grupy wiekowej można zauważyć duże dysproporcje.

Początkujący kierowcy w wieku 18 lat musieli za ubezpieczenie OC zapłacić średnio 2013 zł. Natomiast 20-latkowie 1688 zł, a 24-latkowie tylko 1059 zł.

Škoda, Audi czy Dacia?


Z danych porównywarki Mubi wynika, że w grudniu 2020 roku najtaniej można było ubezpieczyć Daihatsu. Średnia cena dla tej marki wyniosła 554 zł i była niższa od średniej dla wszystkich marek aż o 226 zł. Samochody, których producentów można było także tanio ubezpieczyć?

5 najtańszych marek samochodów pod względem ceny OC w grudniu 2020 roku:

Daihatsu – 554 zł,

Lada – 575 zł,

Dacia – 605 zł,

Suzuki – 629 zł,

Kia – 638 zł.

A jak w zestawieniu wypadły popularne marki, takie jak Škoda i Volkswagen? Ile kosztuje ubezpieczenie Audi? Średnia cena ubezpieczenia Škoda wyniosła 661 zł. Natomiast za OC dwóch popularnych niemieckich marek – Volkswagena i Audi – trzeba było zapłacić odpowiednio 782 zł i 867 zł. Jakie jeszcze parametry samochodu wpływają na cenę OC?

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na pojemność silnika i rodzaj paliwa. Najtańsze ubezpieczenie OC za 578 zł kierowcy znajdowali na auta z silnikami o pojemności do 1,0 litra. Natomiast za te powyżej 2,0 litrów musieli zapłacić średnio 898 zł. Najniższe składki wyszukiwano na samochody elektryczne, średnio za 692 zł. A najdroższe na te z instalacją gazową, za 798 zł – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu zmiennych. Aby otrzymać propozycję bardzo taniego OC, należy spełnić kompozycję warunków. Sprawdź w porównywarce Mubi, czy to Ty je spełniasz, a może uda Ci się następnym razem zapłacić za polisę 300 czy 400 zł!

 

Artykuł Sponsorowany- Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)