Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 lipca 2018

Piwonie, jak je pielęgnować?

Odmianą piwonii, która najczęściej gości w naszych ogrodach jest piwonia chińska. Kwitnie w maju i czerwcu na żółto, biało, różowo lub w różnych odcieniach czerwieni. Kwiaty osiągające nawet 15 cm# średnicy często mają kontrastujące środki. Obfite kwitnienie tych niezwykłych roślin zapewnia przestrzeganie kilku zasad ich pielęgnacji.

Jakie stanowisko wybrać dla piwonii?

Wybierając miejsce dla piwonii w naszym ogrodzie, trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ roślina ta nie lubi przesadzania. Idealne dla niej będzie stanowisko ciepłe i słoneczne, ewentualnie półcieniste, tak aby co najmniej przez połowę dnia była w słońcu. Miejsce przeznaczone dla piwonii powinno być także osłonięte od wiatru, którego porywiste podmuchy mogą połamać jej łodygi. Rośliny te  lubią glebę żyzną, próchniczą, wilgotną, ale nie podmokłą, ponieważ korzenie zaczną gnić. Idealny dla piwonii odczyn gleby powinien wahać się w przedziale 5-6 pH.

Sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie piwonii jest okres od połowy sierpnia do końca września. Jeśli karpy trafią do gruntu zbyt późno, nie zdążą się ukorzenić przed zimą, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że zostaną uszkodzone przez mrozy. Przed rozpoczęciem sadzenia należy wykopać dołek o głębokości kilkudziesięciu centymetrów i wyłożyć go kompostem lub obornikiem, który następnie mieszamy z warstwą ziemi. Do tak przygotowanego gruntu możemy zacząć wysadzać pąki. Ważne jest, aby znalazły się około 3-4 cm pod powierzchnią ziemi. Umieszczone zbyt głęboko mogą nie zakwitnąć nawet przez kilka lat. Ze względy na to, że piwonie są rozłożyste, powinniśmy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami. Nie należy sadzić więcej niż 2 rośliny na 1m2.

Jak już wspomniano, piwonia nie lubi częstego przesadzania. Z powodzeniem może pozostać na jednym stanowisku nawet 10-15 lat. Roślinę przenosimy na nowe miejsce dopiero wówczas, kiedy zauważymy, że kwitnie mniej obficie. Robimy to tak samo, jak w przypadku sadzenia nowych roślin na przełomie sierpnia i września. Przesadzanie jest doskonałą okazją do rozmnażania, z tym że dzielić możemy dopiero rośliny pięcioletnie. Aby to zrobić, piwonię należy delikatnie wykopać, nie niszcząc przy tym kruchych korzeni, a następnie ostrym nożem podzielić karpę na sadzonki o 3-4 pąkach. Po przesadzeniu piwonia długo się adaptuje, dlatego na pierwsze kwiaty możemy liczyć dopiero po 2-3 latach. Pełną okazałość osiągnie natomiast dopiero w 3-4 roku.

Pielęgnacja

Piwonie wymagają obfitego podlewania tylko w okresie suszy. Należy jednak uważać, aby nadmiernie ich nie zalać, ponieważ zbyt mokre podłoże z zalegająca wodą uszkodzi ich korzenie. Nie należy także polewać liści, ponieważ może to spowodować rozwój szarej pleśni. Aby utrzymać wilgotność podłoża, można wysypać u podstawy kwiatów korę sosnową lub trociny. Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany, nie dopuszczając do tworzenia nasion, ponieważ osłabia to karpy. Liście piwonii powinny zostać ścięte późną jesienią. Na zimę okrywamy je gałązkami świerka.

Piwonie możemy nawozić wczesną wiosną preparatami zawierającymi dużo fosforu i niewielką ilość azotu. Najlepsze efekty daję jednak stosowanie nawozu naturalnego jesienią. Dobrze przekompostowany obornik rozkładamy wokół rośliny i mieszamy w wierzchnią warstwą ziemi. Jeśli chcesz kupić sadzonki piwonii to zajrzyj tutaj.

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)