Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2024

120 ochotników dołączyło do brygady. W szeregach nie brakuje kobiet

fot. powierzone

fot. powierzone

05.04. br. wczesnym rankiem bramę kompleksu# 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu na 16 najbliższych dni przekroczyło 120 ochotników z czego 49 osób stanowią byli żonierze. To już 2 wcielenie w tym roku kalendarzowymi i 35 w historii istnienia 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Różnią się płcią, wiekiem, wykonywanym na co dzień zawodem, łączy ich jedno - chcą zgodnie ze słowami wojskowej przysięgi wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej, gotowi za sprawę swojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić oraz zgodnie z Credo Terytorialsa być pomocnym ramieniem dla swojej lokalnej społeczności w obliczu wszelkich zagrożeń oraz kryzysów, począwszy od tych o charakterze klęsk żywiołowych na tych natury militarnej skończywszy. W pierwszym dniu wcielenia przejdą szkolenia z ochrony informacji niejawnych, ochrony środowiska, przepisów przeciwpożarowych cyber zagrożeń a także odbędą rozmowę

z psychologiem. Wartym podkreślenia jest fakt, że 30 % nowo wcielonych stanowią kobiety, czemu sprzyja łatwość godzenia terytorialnej służby nie tylko z cywilną pracą zawodową, ale także z życiem rodzinnym.

Na uwagę zasługuje fakt, że Wojska Obrony Terytorialnej mają największy wskaźnik feminizacji wśród wszystkich formacji wchodzących w skład Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nowo powołanych do terytorialnej służby wojskowej czeka 16 dni intensywnego szkolenia podstawowego a rezerwistów 8 dni szkolenia wyrównawczego, podczas których zostawią wiele potu na pasie ćwiczeń taktycznych poligonu, ale jedno

z większych wyzwań dla nieobeznanych dotąd z wojskiem uczestników szkolenia podstawowego, będzie stanowiło przestawnie się na porządek dnia panujący w koszarach, a także przyswojenie zasad żołnierskiego zachowania. Uczestnicy szkolenia podstawowego podczas zgrupowania poligonowego zdobędą fundamentalną wojskową wiedzę praktyczną w postaci bezpiecznego oraz efektywnego posługiwania się karabinkiem szturmowym MSBS Grot, zielonej taktyki, wojskowej łączności oraz topografii, medycyny pola walki, a także regulaminów i ceremoniału wojskowego. Na koniec szkolenia przejdą egzamin zwany "pętlą taktyczną",

czyli kilkugodzinny sprawdzian odbywający się w terenie lesistym, weryfikujący praktyczne umiejętności zdobyte podczas trwania całego szkolenia. Jest on zdawany w podziale na sekcje, dlatego kluczowym podczas niego będzie doskonałe zgranie i odpowiednia współpraca egzaminowanych drużyn. Oprócz poziomu przyswojonej wiedzy wojskowej sprawdzian oceni umiejętność pracy zespołowej oraz działania w stresogennych warunkach. Nagrodą za ten poniesiony wysiłek dla uczestników szkolenia podstawowego będzie dostąpienie złożenia przysięgi wojskowej i tym samym oficjalnie stanie się częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie nowi żołnierze Obrony Terytorialnej będą szlifować swoje żołnierskie rzemiosło w ramach obowiązkowych comiesięcznych weekendowych szkoleń rotacyjnych pododdziałów, do których zostali przydzieleni

oraz corocznych 14 dniowych zgrupowań poligonowych, a także podczas rozmaitych szkoleń specjalistycznych, także tych z pozostałymi służbami mundurowymi, by wspólnie wypracować jak najlepsze modele działań na rzecz bezpieczeństwa w obrębie Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, który stanowi obszar województwa kujawsko-pomorskiego, zaś osoby dysponujące większą ilością czasu, będą mogły w miarę zapotrzebowania swoich przełożonych wesprzeć różnorodną codzienną działalność swoich pododdziałów.

Materiał: Michał Kotlenga / Zespół Prasowy 8.K-PBOT

 

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (3)

    Ja, w dniu 06-04-2024 16:36:14 napisał:

    W Warszawie kobiety dzieci protestują przeciwko wysyłaniu Polaków na wojnę w Ukrainie .Niech ida ci co do wojny namawiają na pierwszą linię pokaż jaki jesteś odważny nieważne czy jesteś posłem czy premierem pokaż swoją odwagę.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Budowa magazynów
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)