Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

02 marca 2020

Żółtaczka u noworodków. Przypadłość nie tylko wcześniaków

Żółtaczka noworodkowa jest jednym z możliwych do wystąpienia tak zwanych stanów #przejściowych. Położna Jolanta Marat-Ignaczak, ambasadorka kampanii “Położna na medal” zwraca uwagę, że zwykle jest ona fizjologiczna i może wystąpić zarówno u noworodków z ciąż donoszonych, jak też i u wcześniaków. Zazwyczaj ujawnia się po około 24 godzinach od porodu. U wcześniaków poziom bilirubiny – barwnika żółciowego powstającego na skutek rozpadu hemoglobiny – waha się między 12mg/dl do 15mg/dl u wcześniaków

To, co może wydłużyć okres trwania i intensywność żółtaczki, to karmienie piersią. U dzieci karmionych w ten sposób żółtaczka może trwać od 7 do 14 dni. I dotyczy to mniej więcej połowy żółtaczek.

Na wystąpienie żółtaczki mogą mieć wpływ: niedojrzałość układu pokarmowego maluszka (na przykład zaburzenia metabolizmu wątroby czy nadmierna wchłanialność przez jelito) czy zbyt szybki rozpad czerwonych krwinek. Może być również skutkiem zbyt późnego odpępnienia albo szybkiego lub przedłużającego się porodu.

Żółtaczka patologiczna

Żółtaczka może przejść w formę patologiczną wówczas, gdy w pierwszej dobie życia noworodka poziom bilirubiny osiąga 7mg/dl i z kolejną dobą wzrasta o kolejne 5mg/dl. Istnieje wiele czynników wywołujących podwyższony poziom bilirubiny. Można je podzielić na dwie grupy:
- czynniki matczyne, a więc choroby współistniejące w ciąży np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy;
- czynniki noworodkowe związane z porodem, np. wybroczyny czy krwiak pod okostnowy.

W przypadku patologicznych poziomów bilirubiny w szpitalu włączona zostaje fototerapia, której przebieg czasowy ustalany jest indywidualnie.

A żółtaczka fizjologiczna

To, co warto podkreślić, to że żółtaczki fizjologicznej się nie leczy. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych prawidłowości, których należy przestrzegać. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze, należy pilnować, żeby maleństwo jadło regularnie od 8 do 12 razy na dobę. Po drugie, należy kontrolować utratę masy ciała i nie dopuszczać, żeby przekroczyła 12 proc. masy urodzeniowej. W pierwszych dwóch tygodniach życia świeżo upieczeni rodzice powinni wybudzać swoje dziecko na karmienia średnio co trzy godziny. W przypadku żółtaczki fizjologicznej istotna jest też kontrola liczby zamoczonych pieluszek, która powinna wahać się między 8 a 10 sztukami na dobę. Liczba stolców może być od jednego do kilku na dobę.

Bilirubina. Co powoduje jej podniesiony poziom?

Wyższy poziom bilirubiny może oznaczać ospałość i niechęć do aktywnego ssania piersi. Często przyrost masy ciała nie jest wtedy adekwatny do ilości karmień. W takich sytuacjach maluch wymaga dokarmiania odciągniętym mlekiem matki. Obecnie nie istnieją wskazania do odstawiania dziecka od pokarmu matczynego. Pokarm matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka.

W przypadku wcześniaków – gdy mama nie ma laktacji lub jest jej zbyt mało – wykorzystywany jest pokarm z Banku Mleka Kobiecego. Warto wiedzieć, że obecnie lecząc żółtaczkę nie podaje się leków uspokajających, jak było to jeszcze 20 lat temu. Nie podaje się też do picia glukozy. Noworodki z leczoną żółtaczką, i wypisane do domu, z reguły są pod dalszą opieką Poradni Neonatologicznej, która jeszcze kontroluje stan zdrowia dziecka przez indywidualnie ustalony okres czasu. Rodzice zgłaszając noworodka do wybranej placówki POZ są pod opieką położnej środowiskowo-rodzinnej oraz lekarza pediatry. To tu zagwarantowana jest realizacja zleceń neonatologicznych.

Materiał: Monika Majcher Heima Public Relations

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)