Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 marca 2024

Silne, stanowcze i zdecydowane. Kobiety w szeregach służby więziennej

fot. Piotr Kochański

fot. Piotr Kochański

Na różnych stanowiskach, w różnych korpusach#, o różnych temperamentach codziennie pełnią służbę za murami więzienia. Stanowią niemały procent w szeregach Służby Więziennej. Dziś o kobietach w mundurze.

Śladami historii

Służba Więzienna jest pierwszą formacją mundurową, która oficjalnie przyjęła kobiety do swoich szeregów. Inne formacje mundurowe umożliwiły kobietom wstąpienie w swoje szeregi w późniejszym czasie. O "dozorcach i dozorczyniach" czytamy już w 1919 roku. Już wtedy kobiety nosiły zgodnie z regulaminem umundurowanie odpowiedniego koloru, kroju, z odpowiednią długością spódnicy i wysokością trzewików. W 1935 roku uwzględniono specjalne umundurowanie dla kobiet funkcjonariuszy w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości o umundurowaniu i uzbrojeniu Straży Więziennej.

Kobieta w służbie dziś

W Zakładzie Karnym w Potulicach aktualnie służbę pełnią 75 funkcjonariuszki, a 33 kobiety zatrudnione są na etatach cywilnych. Panie pracują w większości działów: penitencjarnym, ewidencji, finansowym, kwatermistrzowskim, służby zdrowia oraz na innych stanowiskach administracyjnych. Stanowią niemały procent całej załogi - prawie 28%.

Mundur w kobiecym wydaniu

Silne, stanowcze i zdecydowane – w takich słowach można określić panie, które zdecydowały się podjąć pracę w służbie mundurowej. Kobiety nie tylko wstępują do formacji Służby Więziennej, ale i zajmują w niej wysokie kierownicze stanowiska zdecydowanie zaprzeczając powiedzeniu „słaba płeć”. Tak samo jak mężczyźni muszą być odporne na stres, dobrze radzić sobie w sytuacjach trudnych i niejednokrotnie emanować umiejętnościami przywódczymi. I może okaże się, że za mundurem, panowie sznurem…

Garść danych*

Stan zatrudnienia w Służbie Więziennej na 31.12.2023 r.: 29 438 osób, w tym 8 040 kobiet (z wyłączeniem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości).

W rozbiciu na grupy zawodowe:

Funkcjonariusze SW – 26 936 osób, w tym 6 587 kobiet (24,45%);

Pracownicy cywilni – 2 143 osoby, w tym 1291 kobiet (60,24%);

Pracownicy pedagogiczni – 359 osób, w tym 162 kobiety (45,13%).

Kobiety w poszczególnych korpusach Służby Więziennej:

Szeregowi – 33,11%

Podoficerowie – 19,52%

Chorążowie – 21,27%

Oficerowie – 26,10%

Kobiety w poszczególnych korpusach Służby Więziennej na tle całej kadry mundurowej:

Szeregowi – 34,49%

Podoficerowie – 11,58%

Chorążowie – 29,44%

Oficerowie – 36,22%

oprac. ESK

Materiał: por. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 23

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)