Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

26 lipca 2018

Cykl rejsów zakończony. Uczestnicy poznali piękno rzeki

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

„Jadwiga Bolesławówna” zakończyła cykl rejsów po Wielkiej Pętli Wielkopolski. 17 lipca wpłynęła na # Przystań w Nakle po prawie 3-tygodniowej nieobecności.

Warunki hydrologiczne i meteorologiczne były różne – niski stan głębokości tranzytowych na Warcie (osiągający nawet jedyne 40 cm), a później coraz częściej występujące w okresie letnim burze z gradem. W planie był długi rejs po całej Wielkiej Pętli Wielkopolski – to właśnie niski stan wód był powodem, dla którego projekt nie mógł być zrealizowany w takiej formie. Ważne było jednak, by nie rezygnować z pomysłu całkowicie i ukończyć go w możliwie największym stopniu. I tak 27 czerwca „Jadwiga” wyruszyła w trasę.

Organizatorem inicjatywy pn. „Kujawsko-Pomorskie i Powiat Nakielski witają Wielkopolskę i Lubuskie” było Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią i Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego. Nad „naszą rzekę” zaprosiliśmy amatorów wodniactwa i daliśmy im możliwość poznania bogactwa przyrodniczego i kulturowego nadrzecznych terenów.

Wielkim sukcesem było pozyskanie sponsorów i honorowego patronatu istotnych dla naszego regionu i funkcjonowania rzeki instytucji: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze i Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Założeniem przedsięwzięcia było to, by poprzez rejsy mieszkańcy naszego regionu mieli okazję bliżej poznać rzekę, tereny nadrzeczne i mieszczące się pośród pięknych krajobrazów siedliska nietypowej fauny i flory, a także kulturę i historię odwiedzanych miejsc. Ważne było też uświadomienie innym, że obecność żeglownego szlaku wodnego daje niezwykłą szansę na spędzenie czasu – to chwila odpoczynku, integracji i nauki.

„Jadwiga” to 12-osobowy statek Starostwa Powiatowego, dzięki któremu w sezonie Przystań Powiat Nakielski oferuje rejsy po Noteci. Chętnie korzystają z nich mieszkańcy, turyści, goście bazy noclegowej i uczestnicy wydarzeń organizowanych na terenie mariny. Trafił tutaj w 2015 roku, wtedy jeszcze nazwany „Zgłowiędą”. W 2016 r. nakielanie w konkursie wybrali mu imię „Jadwigi Bolesławówny” w nawiązaniu do jednostki Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle, z której od lat korzystają mieszkańcy powiatu – „Władysława Łokietka”.

Ponownie zaplanowana trasa, na którą pozwalały warunki hydrologiczno-meteorologiczne, obejmowała wodną ścieżkę z przystani w Nakle nad Notecią, przez Antoniewo, Lubostroń, Barcin, Kruszwicę aż do Ślesina (powiat koniński) oraz drogę powrotną z przystankami w Kruszwicy, Barcinie i Łabiszynie. W każdym etapie rejsu miała wziąć udział inna grupa uczestników, by jak największa liczba osób mogła zwiedzić nasz region.

Pierwszy etap, 27 czerwca, otworzył cykl podróży, które zakończyły się 17 lipca. Na przystani z samego rana pojawili się uczestnicy TPD Warsztat Terapii Zajęciowej „Pod Dębem” w Nakle. W następnych etapach płynęli Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nakle, Koło Gospodyń Wiejskich w Paterku, Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. W jednym z rejsów wzięli udział pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – była to podróż z Antoniewa do Lubostronia, tam bowiem zaplanowana była samorządowo-naukowa konferencja pt. „Gopło – Noteć – Kanał Górnonotecki – problemy i wyzwania”. Spotkanie to odbyło się we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, Starostwem Powiatowym w Nakle nad Notecią oraz Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

Konferencja skupiła się na temacie turystyki i rekreacji wodnej oraz zagospodarowania obszarów nadrzecznych wschodniego odcinka Wielkiej Pętli Wielkopolski. Głos zabrał także Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, który wygłosił referat na temat podejmowanych działań w aktywizacji i promocji turystyki wodnej oraz przedstawił plany zagospodarowania terenów nadrzecznych na najbliższe lata i problemy związane z trudnymi warunkami hydrologicznymi.

„Jadwiga” na przystań wróciła we wtorek, 17 lipca. Piękna pogoda pozwoliła kilkudziesięciu uczestnikom rejsu dokładnie zapoznać się z okolicami rzeki i miejscowościami na trasie. Uczestnicy przekonali się, że możliwość uprawiania aktywnej turystyki wodnej to dla wszystkich mieszkających w sąsiedztwie rzeki wielka szansa – to one zwykle wyznaczają obszar, gdzie toczy się życie. To rzeki dają przestrzenie rekreacyjne i tereny dla potencjalnych inwestorów.

Inicjatywa „Kujawsko-Pomorskie i Powiat Nakielski witają Wielkopolskę i Lubuskie” przypadła do gustu uczestnikom wyprawy. Mamy nadzieję, że to nie ostatni tego typu rejs i że jeszcze uda się zrealizować podobne zadanie w szerszym zakresie, być może po całej trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski.

materiał: Patrycja Łuczyńska/red. 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)