Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2022

Co robić, aby dobrze spać ? Przyczyny bezsenności

fot. freepik

fot. freepik

Zmiana czasu z letniego na zimowy, mimo coraz liczniejszych głosów ekspertów, nie przynosi to# oczekiwanych efektów ekonomicznych. Także lekarze nie mają wątpliwości, że zmieniając czas ingerujemy w nasz zegar biologiczny, co skutkuje określonymi negatywnymi reakcjami ze strony organizmu.

Zmiana czasu na zimowy jest trudnym momenem dla rytmu snu, dlatego tak ważne jest, żeby w tym okresie szczególnie zadbać o higienę snu, a w ciągu dnia maksymalnie wykorzystać światło słoneczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem, kiedy sen jest najlepszy i co robić aby dobrze spać, a także jak przetrwać zmianę czasu bez szkody dla zdrowia, mogą Państwo dowiedzieć się z:

- komunikatu pt. „Rytm snu nie zegarek – lepiej go nie przestawiać!”
- autoryzowanego wywiadu pt. „Jak dobrze spać po pięćdziesiątce?” z prof. dr. hab. n. med. Adamem Wichniakiem z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Więcej o przyczynach bezsenności, o tym jaką rolę w prawidłowej regulacji procesów snu pełnią światło i melatonina, oraz o metodach leczenia zaburzeń rytmu snu mogą się Państwo dowiedzieć z wykładu prof. dr hab. n. med. Adama Wichniaka pt. „Sen w dobie pandemii”, który odbył się podczas pierwszego dnia XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” 23 września br (02:09-02:30).

LINK

Zachęcamy do zapoznania się z całością wystąpienia pana prof. Adama Wichniaka i podjęcie tego bardzo aktualnego tematu. Warto wiedzieć jak można sobie pomóc samemu, a kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza. Problemów ze snem nie należy bagatelizować!

Materiał: Ewa Dux-Prabucka / Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)