Zaplanowane działania Straży Miejskiej w Nakle. Akcja "Bezpieczne wakacje"
fot. archiwum
Nad spędzaniem wolnego czasu w okresie letniego# wypoczynku przez dzieci i te mniejsze oraz również te nieco starsze po raz kolejny zadba w gminie Nakło nad Notecią Straż Miejska.
Okres wakacji to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, czas zabawy i wielu rozrywek. Wakacje to czas, w którym zarówno dzieci, jak i młodzież są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa wynikające z zabaw nad wodą, w domu czy na podwórku. Niestety to także okres, kiedy młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz inne używki. Dlatego też w celu przeciwdziałania tragicznym wypadkom nakielska Straż Miejska od ponad 3 dekad realizuje działania profilaktyczne w ramach prowadzonej akcji: "Bezpieczne wakacje" mających na celu wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę oraz umiejętności potrzebne do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku.
Strażnicy miejscy podczas służby patrolowej będą zwracać szczególną uwagę na respektowanie przepisów dotyczących zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz na uregulowania dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia, które przestrzegać muszą sprzedawcy używek. Dlatego też będą prowadzone kontrole punktów sprzedaży alkoholu i papierosów. Każdego roku nakielska Straż Miejska w ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE wpisuje jako priorytet do swoich codziennych zadań kontrolę rzeki Noteć wraz z przystanią rzeczną oraz mniejszych akwenów na terenie gminy Nakło nad Notecią z uwaga na kąpiele w tych miejscach.
Strażnicy miejscy będą przeprowadzać pogadanki, informować i uczyć o zasadach bezpieczeństwa, zarówno podczas wakacji, jak i w zwykłym, codziennym życiu. Zapoznają młodzież na czym polega praca strażników miejskich i jakie wyzwania czekają na nich podczas służby. Mundurowi opowiedzą, jak wygląda bezpieczne miejsce do zabawy, jak reagować w kontaktach z obcymi osobami, również jak się zachować podczas spotkania agresywnego psa.
W trakcie spotkań będą również poruszane tematy związane z:
-zagrożeniem środowiska,
-zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy na co dzień,
-zanieczyszczeniem wód w tym rzek i cieków wodnych,
-zagrożenia związane z poparzeniem przez Barszcz Sosnowskiego.
Strażnicy miejscy poruszą także tematy związane z zagrożeniami związanymi z właściwym udzielaniem pomocy zwierzętom dziko żyjącym. Wskażą jak skutecznie pomagać, aby nie zaszkodzić. Profilaktyka obejmuje również zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W okresie wakacji wiele osób wybiera wycieczki rowerowe jako formę spędzania wolnego czasu. Przedstawimy rady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem roweru:
Wyposażenie i sprawność roweru:
-sprawne hamulce,
-białe lub żółte światło z przodu, czerwone – z tyłu oraz odblaski,
-sygnał dźwiękowy (np. dzwonek),
-odpowiednio napięty i naoliwiony łańcuch,
-właściwe ciśnienie opon,
-zestaw do podstawowych napraw i równomierne rozmieszczenie zabieranych bagaży.
Przepisy i bezpieczna jazda na rowerze:
-bądź skupiony na jeździe – nie rozpraszaj się słuchając za głośno muzyki, czy korzystając z telefonu,
-sygnalizuj odpowiednio wcześniej swoje manewry,
-wsiadając na rower, pamiętaj, że obowiązują przepisy ruchu drogowego - jesteś zobligowany do ich znajomości i przestrzegania:
-obowiązkowe jest korzystanie ze „ścieżek rowerowych” (dróg, pasów dla rowerów, dróg pieszo-rowerowych wszędzie tam, gdzie są one wyznaczone),
-obowiązkowe korzystanie z jezdni w miejscach, gdzie nie ma „ścieżki rowerowej”,
-warunkowe korzystanie z chodnika, gdy ma on co najmniej 2 m szerokości, a dozwolona prędkość na sąsiadującej jezdni przekracza 50 km/h lub gdy panują trudne warunki atmosferyczne,
-masz prawo do jazdy po chodniku, gdy opiekujesz się dzieckiem do 10 lat jadącym na rowerze,
-dziecko do 7 lat nie może jechać obok Ciebie drogą, musisz przewozić je na dodatkowym siodełku,
-jadąc szosą, masz obowiązek poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub utrudniałoby to ruch pieszych,
-możesz wyprzedzać inne pojazdy po ich prawej stronie, ale rób to ostrożnie,
-choć nie jest obowiązkowy - najbardziej odpowiednim okryciem głowy do jazdy na rowerze jest kask.
Nie ulega kwestii, że najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do wakacji, do wakacyjnych wyjazdów odgrywają ich rodzice i opiekunowie. Podpowiemy, o czym warto rozmawiać i jak przygotować dziecko.
- Kontakty z nieznajomymi: dziecko powinno wiedzieć, żeby w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą nie wsiadać do obcego samochodu, nie przyjmować słodyczy, pokarmów ani zabawek, a także chronić swoje imię i nazwisko oraz informacje o rodzinie,
- Zaufanie do munduru: ważnym elementem troski o bezpieczeństwo dziecka jest budowanie u niego zaufania do munduru. Strażnicy miejscy, policjanci oraz strażacy, ratownicy czy leśnicy to osoby, do których dziecko powinno się zwracać w razie zagrożenia. Błędem jest straszenie dzieci nieprzyjemnościami ze strony przedstawicieli służb mundurowych. Sformułowania typu „jak będziesz niegrzeczny to zawołam panią strażniczkę/pana policjanta” mogą uczynić więcej złego niż dobrego,
- „Opaska – niezgubka”. To założona (zwykle) na nadgarstek tasiemka z wypisanym numerem telefonu do osoby, do której należy zadzwonić, by pomóc dziecku, które się zagubi. Co ważne: na opasce należy zamieścić wyłącznie numer kontaktowy (lub dwa) – osoba nieuczciwa mogłaby zrobić nieodpowiedni użytek z wyczytanych na opasce imion rodziców i samego dziecka, nazwisk czy adresów.
Oczywiście podczas spotkań z młodzieżą nie obędzie się bez pokazu sprzętu, którym posługują się na co dzień strażnicy miejscy. To między innymi specjalistyczne przedmioty, które pomagają schwytać i przetransportować zagubione zwierzęta domowe oraz również te dziko żyjące, które wymagają pomocy: - transportery dla zwierząt, strzelbę służąca do aplikacji środka nasennego na odległość. Straż użytkuje także urządzenie służące do kontroli wilgotności drewna spalanego w piecach, blokady na koła pojazdów, których kierujący nie zastosowali się do przepisów PRD w zakresie zatrzymania i postoju. Jednostka posiada również na wyposażeniu foto pułapki. To kamery cyfrowe, które rejestrują każdy, nawet najmniejszy ruch, zarówno w dzień jak i w nocy, wykonując zdjęcia lub nagrywając obraz i wysyłają do urządzenia, który obsługuje strażnik miejski oddalony nawet o kilka kilometrów. Dzięki zastosowanemu kamuflażowi, idealnie wtapiają się w tło. Można je tak ustawić, aby nie rzucały się w oczy. Zastosowanie tych urządzeń umożliwia skutecznie zwalczanie przestępczości środowiskowej. To nowoczesna technologia wykorzystywana w celu ochrony naszego wspólnego dobra, którym jest środowisko.
Ponadto, w ramach posiadanych funduszy, wręczamy elementy odblaskowe - opaski na nadgarstek oraz zawieszki. Te ostatnie umieszczone na ubraniu bądź zamocowane do plecaka poprawiają widoczność po zmroku, a co najważniejsze - bezpieczeństwo na drodze!
Okres wakacji, to dobry czas, aby sprawdzić pod względem technicznym i bezpieczeństwa place zabaw oraz ścieżki pieszo - rowerowe w gminie. Ponadto osoby przebywające w mieście, Potulicach oraz na placu zabaw w Występie będą „chronione” przez Miejski Monitoring Wizyjny, którego kamery rejestrują obraz przez całą dobę.
Materiał: st. insp. Dariusz Chróściński / Straż Miejska Nakło nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)