Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2024

Zaplanowane działania Straży Miejskiej w Nakle. Akcja "Bezpieczne wakacje"

fot. archiwum

fot. archiwum

Nad spędzaniem wolnego czasu w okresie letniego# wypoczynku przez dzieci i te mniejsze oraz również te nieco starsze po raz kolejny zadba w gminie Nakło nad Notecią Straż Miejska.

Okres wakacji to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, czas zabawy i wielu rozrywek. Wakacje to czas, w którym zarówno dzieci, jak i młodzież są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa wynikające z zabaw nad wodą, w domu czy na podwórku. Niestety to także okres, kiedy młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz inne używki. Dlatego też w celu przeciwdziałania tragicznym wypadkom nakielska Straż Miejska od ponad 3 dekad realizuje działania profilaktyczne w ramach prowadzonej akcji: "Bezpieczne wakacje" mających na celu wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę oraz umiejętności potrzebne do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku.

Strażnicy miejscy podczas służby patrolowej będą zwracać szczególną uwagę na respektowanie przepisów dotyczących zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz na uregulowania dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia, które przestrzegać muszą sprzedawcy używek. Dlatego też będą prowadzone kontrole punktów sprzedaży alkoholu i papierosów. Każdego roku nakielska Straż Miejska  w ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE wpisuje jako priorytet do swoich codziennych zadań kontrolę rzeki Noteć wraz z przystanią rzeczną oraz mniejszych akwenów na terenie gminy Nakło nad Notecią z uwaga na kąpiele w tych miejscach.

Strażnicy miejscy będą przeprowadzać pogadanki, informować i uczyć o zasadach bezpieczeństwa, zarówno podczas wakacji, jak i w zwykłym, codziennym życiu. Zapoznają młodzież na czym polega praca strażników miejskich i jakie wyzwania czekają na nich podczas służby. Mundurowi opowiedzą, jak wygląda bezpieczne miejsce do zabawy, jak reagować w kontaktach z obcymi osobami, również jak się zachować podczas spotkania agresywnego psa.

W trakcie spotkań będą również poruszane tematy związane z:

-zagrożeniem środowiska,

-zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy na co dzień,

-zanieczyszczeniem wód w tym rzek i cieków wodnych,

-zagrożenia związane z poparzeniem przez Barszcz Sosnowskiego.

Strażnicy miejscy poruszą także tematy związane z zagrożeniami związanymi z właściwym udzielaniem pomocy zwierzętom dziko żyjącym. Wskażą jak skutecznie pomagać, aby nie zaszkodzić. Profilaktyka obejmuje również zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W okresie wakacji wiele osób wybiera wycieczki rowerowe jako formę spędzania wolnego czasu. Przedstawimy rady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem roweru:

Wyposażenie i sprawność roweru:

-sprawne hamulce,

-białe lub żółte światło z przodu, czerwone – z tyłu oraz odblaski,

-sygnał dźwiękowy (np. dzwonek),

-odpowiednio napięty i naoliwiony łańcuch,

-właściwe ciśnienie opon,

-zestaw do podstawowych napraw i równomierne rozmieszczenie zabieranych bagaży.

Przepisy i bezpieczna jazda na rowerze:

-bądź skupiony na jeździe – nie rozpraszaj się słuchając za głośno muzyki, czy korzystając z telefonu,

-sygnalizuj odpowiednio wcześniej swoje manewry,

-wsiadając na rower, pamiętaj, że obowiązują przepisy ruchu drogowego - jesteś zobligowany do ich znajomości i przestrzegania:

-obowiązkowe jest korzystanie ze „ścieżek rowerowych” (dróg, pasów dla rowerów, dróg pieszo-rowerowych wszędzie tam, gdzie są one wyznaczone),

-obowiązkowe korzystanie z jezdni w miejscach, gdzie nie ma „ścieżki rowerowej”,

-warunkowe korzystanie z chodnika, gdy ma on co najmniej 2 m szerokości, a dozwolona prędkość na sąsiadującej jezdni przekracza 50 km/h lub gdy panują trudne warunki atmosferyczne,

-masz prawo do jazdy po chodniku, gdy opiekujesz się dzieckiem do 10 lat jadącym na rowerze,

-dziecko do 7 lat nie może jechać obok Ciebie drogą, musisz przewozić je na dodatkowym siodełku,

-jadąc szosą, masz obowiązek poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub utrudniałoby to ruch pieszych,

-możesz wyprzedzać inne pojazdy po ich prawej stronie, ale rób to ostrożnie,

-choć nie jest obowiązkowy - najbardziej odpowiednim okryciem głowy do jazdy na rowerze jest kask.

Nie ulega kwestii, że najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do wakacji, do wakacyjnych wyjazdów odgrywają ich rodzice i opiekunowie. Podpowiemy, o czym warto rozmawiać i jak przygotować dziecko.

- Kontakty z nieznajomymi: dziecko powinno wiedzieć, żeby w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą nie wsiadać do obcego samochodu, nie przyjmować słodyczy, pokarmów ani zabawek, a także chronić swoje imię i nazwisko oraz informacje o rodzinie,

- Zaufanie do munduru: ważnym elementem troski o bezpieczeństwo dziecka jest budowanie u niego zaufania do munduru. Strażnicy miejscy, policjanci oraz strażacy, ratownicy czy leśnicy to osoby, do których dziecko powinno się zwracać w razie zagrożenia. Błędem jest straszenie dzieci nieprzyjemnościami ze strony przedstawicieli służb mundurowych. Sformułowania typu „jak będziesz niegrzeczny to zawołam panią strażniczkę/pana policjanta” mogą uczynić więcej złego niż dobrego,

- „Opaska – niezgubka”. To założona (zwykle) na nadgarstek tasiemka z wypisanym numerem telefonu do osoby, do której należy zadzwonić, by pomóc dziecku, które się zagubi. Co ważne: na opasce należy zamieścić wyłącznie numer kontaktowy (lub dwa) – osoba nieuczciwa mogłaby zrobić nieodpowiedni użytek z wyczytanych na opasce imion rodziców i samego dziecka, nazwisk czy adresów.

Oczywiście podczas spotkań z młodzieżą nie obędzie się bez pokazu sprzętu, którym posługują się na co dzień strażnicy miejscy. To między innymi specjalistyczne przedmioty, które pomagają schwytać i przetransportować zagubione zwierzęta domowe oraz również te dziko żyjące, które wymagają pomocy: - transportery dla zwierząt, strzelbę służąca do aplikacji środka nasennego na odległość. Straż użytkuje także urządzenie służące do kontroli wilgotności drewna spalanego w piecach, blokady na koła pojazdów, których kierujący nie zastosowali się do przepisów PRD w zakresie zatrzymania i postoju. Jednostka posiada również na wyposażeniu  foto pułapki. To kamery cyfrowe, które rejestrują każdy, nawet najmniejszy ruch, zarówno w dzień jak i w nocy, wykonując zdjęcia lub nagrywając obraz i wysyłają do urządzenia, który obsługuje strażnik miejski oddalony nawet o kilka kilometrów. Dzięki zastosowanemu kamuflażowi, idealnie wtapiają się w tło. Można je tak ustawić, aby nie rzucały się w oczy. Zastosowanie tych urządzeń umożliwia skutecznie zwalczanie przestępczości środowiskowej.  To nowoczesna technologia wykorzystywana w celu ochrony naszego wspólnego dobra, którym jest środowisko.

Ponadto, w ramach posiadanych funduszy, wręczamy elementy odblaskowe - opaski na nadgarstek oraz zawieszki. Te ostatnie umieszczone na ubraniu bądź zamocowane do plecaka poprawiają widoczność po zmroku, a co najważniejsze - bezpieczeństwo na drodze!

Okres wakacji, to dobry czas, aby sprawdzić pod względem technicznym i bezpieczeństwa place zabaw oraz ścieżki pieszo - rowerowe w gminie. Ponadto osoby przebywające w mieście, Potulicach oraz na placu zabaw w Występie będą „chronione” przez Miejski Monitoring Wizyjny, którego kamery rejestrują obraz przez całą dobę.

Materiał: st. insp. Dariusz Chróściński / Straż Miejska Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)