Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2024

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

fot. DWOT

fot. DWOT

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

Scenariusz przewidywał ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego. Żeby to było możliwe żołnierze byli zmuszeni do usunięcia wiatrołomów i udrożnienia drogi wspólnie ze strażakami. Dopiero po tym mogli przystąpić do triażu poszkodowanych, wstępnej pomocy przedmedycznej i ewakuacji dzieci.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie i obecność na dzisiejszych ćwiczeniach. To drugie nasze spotkanie. Co bardzo ważne ubiegłoroczne ćwiczenie dało nam szereg obserwacji i doświadczeń, które później analizowaliśmy. Liczę, że dzisiejsze ćwiczenie również pomoże nam doskonalić wspólne procedury – rozpoczął ćwiczenie Wójt Gminy Wielgie, p. Sławomir Sadowski.

Trudne Warunki

Ulewny deszcz, który rozpoczął się w trakcie ćwiczenia, idealnie wpisał się w scenariusz, który zakładał nagłe podniesienie się wody w jeziorze i zagrożenie lokalnymi podtopieniami. Żołnierze byli odpowiedzialni za przygotowanie worków z piaskiem i ułożenie wału przeciwpowodziowego. Wydarzenia z ostatniego miesiąca i powodzie błyskawiczne na południu kraju pokazały, że jest to ważny element, który warto przećwiczyć przed koniecznością rzeczywistego działania.

- Moi żołnierze byli odpowiedzialni przede wszystkim za udrożnienie drogi dojazdowej do plaży, poszukiwanie zaginionych harcerzy oraz ewakuację najciężej poszkodowanych do najbliższej placówki medycznej. Pomagali również przy resuscytacji poszkodowanego, który został odnaleziony przez łódź Straży Pożarnej na powierzchni wody. Ćwiczenia tego typu umożliwiają nam wypracowanie wspólnych procedur z innymi służbami na wypadek konieczności działania przy prawdziwej klęsce żywiołowej. To bardzo cenne doświadczenie – podsumował dowódca kompanii por. Dawid Zieliński.

Poszukiwanie osób zaginionych

Terytorialsi byli w przeszłości już kilkukrotnie zaangażowani w poszukiwanie osób zaginionych w województwie kujawsko-pomorskim. W razie potrzeby posiadają również wyspecjalizowany sprzęt jak bezzałogowy statek powietrzny Fly Eye 3.0., który umożliwia poszukiwania w dzień, w nocy oraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Ostatnie zajęcia były okazją do przypomnienia sposobów poszukiwania osób zaginionych, ponieważ część harcerzy rozproszyła się po lesie w rejonie tzw. plaży harcerskiej.

Nowe obowiązki

Wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem

Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

Materiał: Oficer prasowy kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    Ja, w dniu 17-06-2024 17:07:35 napisał:

    Za robotę się brać .Nie ośmieszajcie się żyganko bierze jak to coś widzę

    odpowiedz

    • 2 (10)

    przyjaciel psów, w dniu 19-06-2024 10:36:31 napisał:

    ' współdziałanie służb' opiewa nagłówek!!!! a jakie to służby macierawicza????

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)