Dziś mamy 3 lipca 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

20 maja 2022

Uczniowie na praktykach. Jak minął kolejny dzień na Słowenii ?

fot. Damian Poniewierski

fot. Damian Poniewierski

Czwarty dzień naszych mobilności rozpoczęliśmy od wizyty w budynku gminy Naklo, partnerskiej gminy Nakła nad Notecią.

Burmistrz Ivan Meglič opowiedział nam historię współpracy naszych gmin oraz swojej przyjaźni z Panem Pawłem Wyczańskim, tatą naszej nauczycielki przedmiotów zawodowych Pani Magdaleny Wyczańskiej-Jabłkowskiej, od których zaczęła się kooperacja BC Naklo i ZSCKR w Samostrzelu.

Po udanym spotkaniu przyszedł czas na zajęcia, które tym razem odbywały się w przepięknych ogrodach pałacowych zamku w Brdo. Na miejscu, oprócz podziwiania zapierających dech w piersiach widoków poznaliśmy rasę słoweńskich koni Lipicańskich. Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest ich maść, która z wiekiem zmienia się z skarogniadej lub karej na siwą.

Popołudniu wyruszyliśmy na poszukiwanie upominków dla najbliższych. Przy okazji zjedliśmy pyszne, naturalne lody. W jednej z urokliwych uliczek znaleźliśmy sklep o wdzięcznej nazwie MACICA, co w języku słoweńskim oznacza „kot”. W sklepie zachwyciły nas skarpetki w koty, które pochodziły z Polski.

Tekst: Oliwia, Emilia

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)