Dziś mamy 1 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2023

Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Rywalizowano o Pióro Starosty

fot. Dariusz Górzyński

fot. Dariusz Górzyński

13 kwietnia w I LO w Nakle nad Notecią odbył się XVI Powiatowy Konkurs #Ortograficzny o Pióro Starosty Nakielskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, Zespołu Szkół imienia Wincentego Witosa w Samostrzelu, I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie i I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Aleksandra Białka, dyrektor I LO, powitała zgromadzonych w auli Krzywoustego uczestników rywalizacji, ich opiekunów oraz gościa honorowego, dr. hab. Rafała Zimnego, profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pracownika naukowego z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, członka Rady Języka Polskiego oraz Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Profesor Rafał Zimny był autorem dyktanda, które - podobnie jak te z lat wcześniejszych - najeżone było wyjątkami ortograficznymi.

Mistrzem ortografii - wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu nakielskiego - została Wiktoria Lewandowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. II miejsce wywalczyła Zuzanna Repczyńska z kl. IV angielsko-geograficznej z I LO im. Bolesława Krzywoustego. III miejsce zajęła Amelia Purczyńska z kl. II humanistycznej z I LO im. B. Krzywoustego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a zwycięzca odebrał dodatkowo pióro z rąk Tomasza Miłowskiego, wicestarosty powiatu nakielskiego. Wszystkie nagrody ufundowało Starostwo Powiatu Nakielskiego.

Organizatorami XVI Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego były polonistki z I LO w Nakle – Aleksandra Białka, Justyna Michalska, Ilona Świder i Beata Tomaszewska. Konkurs uświetnił swoim wykładem profesor Rafał Zimny.

Oto fragment dyktanda, z którym zmierzyli się uczestnicy tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego. Autorem jest profesor Rafał Zimny.

"Poświąteczne nicnierobienie – mrzonki podczas wczesnowiosennej mżawki"

Echże, jakżeby się chciało, niechby tylko o niecały tydzień, przedłużyć ten superstan bezczynności z okresu Wielkiejnocy, czyli zhakować nieubłaganemu kalendarzowi jeszcze niemalże ze dwa-trzy dni! Tymczasem już w tużpoświąteczny czwartek, tj. w dniu, który by szesnastoipółletnia supermłodzież najchętniej spędziła pośród rozbuchających coraz to chyżej przecudownych pąków psizębów, pęcherznic kalinolistnych i nagonasiennych miłorzębów, nie lada ciemięzcy z Nakła n. Notecią zorganizowali o wpół do dziesiątej po raz enty przesławny Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty Nakielskiego. „Oby nikt z nas nie wyszedł z tej auli coś niecoś nieswój” – roiło się w głowie niejednego konkursowicza straceńca, niepodobna było bowiem w tej nie najsympatyczniejszej sytuacji myśleć o jakimkolwiek exodusie na cheeseburgera czy wręcz tylko na bezcukrową małokaloryczną oranżadę.

Materiał: Ilona Świder / I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)