Dziś mamy 25 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Oszustwo na policjanta i prokuratora. Seniorki straciły ponad 78 tys. zł

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sprawcy podszywając się pod policjantów okradli# wczoraj trzy bydgoszczanki na ponad 78 tysięcy złotych. Kobiety straciły pieniądze po tym jak odebrały telefon od „fałszywych” policjantów. Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!

Wczoraj (17.01.2022) policjanci z bydgoskiego Błonia otrzymali zgłoszenia dotyczące trzech oszustw metodą na tzw. policjanta. Okazało się, że sprawcy kontaktując się telefonicznie z 72-latką podali się za funkcjonariusza Policji oraz prokuratora i pod legendą wypadku drogowego z udziałem jej córki, nakazali przekazanie kurierowi pieniędzy, co też pokrzywdzona uczyniła. Straciła w ten sposób 40 tysięcy złotych. To nie jedyna oszukana wczoraj seniorka.

Również 71-letnia bydgoszczanka padła ofiarą „fałszywych” policjantów. Telefonujący do kobiety mężczyzna podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i pod legendą zagrożonych pieniędzy na koncie nakłonił seniorkę do dokonania przelewu na wskazane konto. Bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i wykonała przelew na ponad 18 tysięcy złotych.

Natomiast 78-latka z Błonia odebrała telefon od oszusta, który podał się za funkcjonariusza Policji i pod legendą rzekomego włamania do mieszkania, nakazał przekazanie bezpośrednio w domu nieumundurowanemu policjantowi posiadanych przez kobietę środków pieniężnych. Zgłaszająca po przybyciu mężczyzny do domu przekazała pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.

Wszystkie trzy pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane i wówczas zgłosiły ten fakt Policji.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

• Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

• 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: kom. Lidia Kowalska - Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 22 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (17)

  miglanc, w dniu 18-01-2022 12:29:22 napisał:

  tera taka bida zem sam sie zastanawiam czy nie zaczac krasc i oszukiwac tlyko ze nie mam doswiadczenia jestem debiutantem i nie wiem jak sie zabrac do tego

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (15)

  B52, w dniu 18-01-2022 13:33:31 napisał:

  Zostań politykiem, będziesz kradł legalnie. Jeszcze Cię po plecach poklepią partyjni koledzy.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Prorok, w dniu 18-01-2022 13:49:34 napisał:

  Dziwne ale jakoś mi ich nie żal. Gołębice

  odpowiedz

  • 5 (7)

  ***** ***, w dniu 18-01-2022 14:28:55 napisał:

  a teraz czas na oszustwo na polski wał

  odpowiedz

  • 7 (7)

  czytelnik, w dniu 18-01-2022 15:49:25 napisał:

  Idiotki trzeciego wieku.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Im, w dniu 18-01-2022 16:28:26 napisał:

  Trudno mi zrozumieć te kobiety .

  odpowiedz

  • 4 (4)

  zorka5, w dniu 18-01-2022 16:36:57 napisał:

  Jednak ludzie są głupi! Tyle się o tym trąbi i to wszystko jak krew w piach! Jak trafić z właściwym przekazem do takich osób, da się?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Rencista-emeryt, w dniu 18-01-2022 17:02:04 napisał:

  pytam po co im te trzynastki i czternastki, przeciez emeryci maja kupe hajsu z którą nie maja co robić a wciaz im mało

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (7)

  Aldona, w dniu 18-01-2022 21:39:29 napisał:

  Bardzo chętnie bym porozmawiała z tymi oszustami chciałbym poznać ich sposoby jak oni to robią że przekonają seniora aby ten przekazał im swoje pieniądze mi babcia nawet 10 zł nie da bo mi nie wierzy, że nie mam na chleb

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (18)

  Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 18-01-2022 22:31:24 napisał:

  i tacy ludzie wybrali nam pis, dramat. Przed wrzuceniem kartki do urny powinien być test na IQ

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Lody Big MILK 900ml
7,99PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)