Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 marca 2024

Magiczny świat kamieni szlachetnych – część III. Diament – klejnot barana

fot. MM

fot. MM

27 marca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbył się #trzeci wykład Anny Sergott z serii „Magiczny świat kamieni szlachetnych”. Łącznie zaplanowano aż 12 wykładów. Inauguracyjne spotkanie w styczniu dotyczyło szafiru, z kolei w lutym kustosz opowiadała o ametyście. Tym razem przyszedł czas na jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Mowa tu rzecz jasna o diamencie.

Prowadzone przez kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Annę Sergott wykłady o kamieniach szlachetnych zyskują coraz większą popularność, o czym doskonale świadczy wciąż rosnąca frekwencja mieszkańców, którzy z zainteresowaniem słuchają opowieści Anny Sergott.

Z uwagi na fakt, że mamy już wiosnę, to opowiem dziś o klejnocie przypisanym do wiosennego znaku zodiaku, jakim jest Baran. Sam ten znak zodiaku posiada szczególne znaczenie. Uważano bowiem, że jest on najbardziej właściwy dla wojowników i władców. Nic więc dziwnego, że przypisano mu praktycznie niezniszczalny kamień, jakim jest diament. Mówi się bowiem, że diamenty są wieczne. Nie jest to do końca prawda, ale owa legenda wzięła się z Indii, czyli z miejsca, gdzie początkowo wydobywano diamenty. Legenda ta mówi: Jak policzyć wieczność? Jest gdzieś w środku ziemi góra większa niż Mount Everest. Cała ta góra zrobiona jest z diamentu i raz na tysiąc las przylatuje kruk i dziobem trzy razy pociera o czubek tej góry. W momencie, w którym ten kruk zetrze całą górę aż do samej podstawy, minie pierwsza chwila wieczności – mówiła kustosz nakielskiego muzeum.

– Diament jest najbardziej odpornym na ścieranie kamieniem szlachetnym, ale diament jest węglem, jego najczystszą postacią. Każdy węgiel jednak płonie i tak samo jest z diamentem. Uszkadza się on w wysokich temperaturach, a zaczyna płonąć w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza. Diament jest też topliwy. Powyżej 3500 stopni – przy odpowiednim ciśnieniu i jeśli nie ma tlenu, wtedy zaczyna się topić. Ciekawostką jest też to, że coś, co jest najtwardsze, jest także bardzo kruche. Jak to możliwe? Otóż diament jest bardzo odporny na tarcie, zarysowania, ale nie na uderzenie. Dlatego praca nad bryłami surowego diamentu w taki sposób, aby móc podzielić go na szlifowalne elementy jest szalenie stresująca. Jedno źle przyłożone uderzenie może oznaczać bardzo kosztowną katastrofę (…) Jeśli chodzi o kolory diamentu, to najbardziej cenionym jest ten czysty, biały. Istnieją też kolorowe, bardzo rzadkie diamenty, a ich cena zależy przede wszystkim od panującej mody. Na początku wszystkie diamenty pochodziły z Indii, ale w XVIII wieku złoża zostały praktycznie wyczerpane. Większość najsłynniejszych, historycznych diamentów pochodzi właśnie z Indii. Jednakże wracając do miejsc ich wydobywania, gdy złoża w Indiach się wyczerpały, zaczęto szukać nowych i takie znaleziono w Brazylii, a także na Syberii, które odkryto w 1950 roku. Dzisiaj oblicza się, że na Syberii jest jeszcze ponad 2 miliony karatów diamentów pod ziemią. Z kolei diamenty najlepsze jakościowo pochodzą z Afryki, zwłaszcza z Republiki Południowej w Afryki. Są tam najcenniejsze i największe w historii diamenty. Niestety, ale w Polsce diamentów nie znajdziemy (…) – dodała Anna Sergott.

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    re, w dniu 28-03-2024 11:16:12 napisał:

    Anna Sergott to chyba jedyna osoba dzięki której coś się dzieje w muzeum.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)
0

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone od 20 lat

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony# jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

(czytaj więcej)