Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2021

„Poznaj Polskę”. Wycieczka śladami Wyszyńskiego i Powstańców Warszawskich

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 10-12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele# Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią pojechali na wycieczkę do Warszawy i Zuzeli nad Bugiem. Celem wyjazdu było przybliżenie postaci błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przebiegu Powstania Warszawskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią. Aby przygotować się na niedzielną beatyfikację, uczniowie i nauczyciele postanowili zobaczyć miejsca związane z jego osobą – zwiedzili Bazylikę Archikatedralną p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i wspólnie pomodlili się przy grobie Kardynała. Zobaczyli również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zapoznali się z przebiegiem życia wybitnych Polaków. Najważniejszym wydarzeniem była jednak Msza Św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej – pani Dyrektor z beatyfikacji, będąc ze sztandarem szkoły w kościele p. w. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – miejscu chrztu Kardynała. W dniu beatyfikacji kościół ten został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium naszego patrona. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli – zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, gdzie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich.

Drugim celem wycieczki było poznanie powstańczej historii stolicy. Uczniowie z ekscytacją zwiedzili interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, śledząc, jak z dnia na dzień przebiegało Powstanie Warszawskie. Największe wrażenie zrobił trójwymiarowy film "Miasto ruin" ukazujący zniszczoną po wojnie Warszawę. Młodzież wraz z przewodnikiem zobaczyła również Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawską Nike), głaz upamiętniający miejsce grobu K. K. Baczyńskiego, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Łączkę, gdzie w zadumie mogła zastanowić się nad kruchością ludzkiego życia i sensem poświęcenia się dla Ojczyzny.

W planie wycieczki pojawiły się również inne atrakcje turystyczne. Zobaczono między innymi Pałac Kultury i Nauki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i kilka charakterystycznych dla stolicy pomników. Uczniowie przekonali się, że Warszawa piękna jest również nocą – spacerowali po zabytkowych uliczkach i podziwiali Multimedialny Park Fontann zachwycający kompozycją świateł i kolorów.

Warto podkreślić, że nasza szkoła jako pierwsza w gminie przystąpiła do pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest elementem programu „Polski Ład”. Wycieczka do Warszawy była realizowana w ramach 2 obszarów edukacyjnych: Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Śladami Polskiego Państwa Podziemnego. Wyjazd wpisał się również w Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!” autorstwa Patrycji Michalik, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Projekt wycieczki powstał przy współpracy Jolanty Stawickiej, Magdaleny Bzdawki oraz Patrycji Michalik, a jego głównym koordynatorem była pani dyrektor Anna Maćkowska. W wyjeździe jako opiekun uczestniczyła także Iwona Sobczak.

Materiał: Patrycja Michalik

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 3 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)