Dziś mamy 1 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2015

Konferencja dla upamiętnienia 75. rocznicy zbrodni katyńskiej

fot. Violetta Hejza

fot. Violetta Hejza

Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej zorganizowała 14 kwietnia konferencję naukową dla upamiętnienia 75 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Tematem konferencji w Dworze Artusa w Toruniu był „Charków – Katyń – Twer – Bykownia”. 

Program spotkania obejmował referaty nt. :
1. Archeologia cmentarza polskiego w Bykowni pod Kijowem,
2. Relikwie katyńskie polskich ofiar w Kijowie – Bykowni,
3. Pochówki katyńskie na terytorium obwodu charkowskiego i kijowskiego,
4. Wizyty rządowe na cmentarzu polskich oficerów w Lesie Katyńskim,
5. Muzeum Katyńskie – Nowe Muzeum – Nowa Wystawa – Pomnik,
6. Anglojęzyczni świadkowie Katynia – ich walka z kłamstwem katyńskim,
7. Rodziny Katyńskie – kiedy historia rodzinna trafia do podręczników.

Prelegentami byli wybitni naukowcy, przedstawiciele rodzin katyńskich, archeolodzy, kustosz Muzeum Katyńskiego i prokurator z prokuratury wojskowej w Kijowie.

Prof. Andrzej Kola z UMK zaprezentował działania polskich ekspedycji ekshumacyjnych na cmentarzu w Bykowni, w wyniku których odkryto szczątki z Ukraińskiej Listy Katyńskiej. Lista ukraińska obejmuje 3435 osób pomordowanych. W 2012 roku powstał tam Polski Cmentarz Wojenny upamiętniający ofiary zbrodni stalinowskich. O pochowaniu w grobach polskich obywateli świadczyły odkryte tam liczne przedmioty np. fragmenty mundurów wojskowych, guziki z orzełkiem, buty, monety, medaliki, krzyżyki, przedmioty osobiste niektóre z nazwiskami polskich ofiar. Prokurator Andrzej Amonds przedstawił problem rehabilitacji ofiar politycznych represji na Ukrainie. Przeprowadzone badania w latach 2001 – 2012 na cmentarzu w Bykowni potwierdziły pochówki Polaków.

Otwarta pozostaje kwestia pochówku Polaków rozstrzelanych w więzieniach Chersonia i Mińska. Aktualnie nie ma możliwości uzyskania w rosyjskich archiwach dokumentów dotyczących mordu. Kustosz Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak wskazał, że Muzeum w nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej będzie hołdem oddanym ofiarom, miejscem pamięci i dokumentowania zbrodni katyńskiej oraz placówką edukacyjną. Otwarcie nowego kompleksu muzealnego o wyjątkowych walorach zabytkowych i architektonicznych nastąpi we wrześniu 2015 roku.

Referat o anglojęzycznych światkach Katynia dotyczył 8-osobowej grupy Amerykanów uwięzionych w III Rzeszy, zmuszonych do wyjazdu do Katynia, gdzie w 1943 roku obserwowali ekshumację polskich ofiar. Zeznania dwóch Amerykanów Johna Vanvlieta i Donalda Stewarta były najwcześniejszym dowodem dla władz zachodnich, że to ZSRR był sprawcą mordu.

Ich meldunki i raporty nie są znane w Polsce. Badaczka Krystyna Piórkowska od wielu lat pracuje nad odkryciem dokumentów dotyczących w/w świadków. Znalazła dowody wskazujące, że istnieją zeznania płk. Vanvlieta złożone pod przysięgą w Paryżu 1945 roku i że jego raport nie został zniszczony. Prezes Toruńskiej Rodziny Katyńskiej Barbara Sękowska podkreśliła, że Federacje Rodzin Katyńskich działają w całym kraju. Dzięki ich determinacji powstały polskie cmentarze w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach i Bykowni. To nietypowa organizacja, gdzie nepotyzm jest regułą i zaletą,
bo tę historię się dziedziczy.

Konferencji naukowej w Dworze Artusa towarzyszyła wystawa pt. „Charków – Katyń- Twer – Bykownia” prezentująca m.in. przedmioty wydobyte z grobów obywateli polskich podczas ekshumacji na cmentarzu w Bykowni.

materiał: Violetta Hejza

Oceń artykuł: 21 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)