Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach
fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.
Tegoroczne wakacje i... kolejne kilometry nowych dróg
Już wiemy, co zmieniło się na drogach krajowych od ostatnich wakacji. Ale budowy wciąż trwają – jedne się rozpoczynają, a inne zaraz będą się kończyć. To dobra informacja dla kierowców, bo oznacza kolejne kilometry nowych dróg. Sprawdźmy zatem, co przyniosą nam wakacyjne miesiące.
W okresie wakacyjnym planowane są oddania do ruchu m.in.:
- znikną praktycznie wszystkie utrudnienia na blisko siedmiokilometrowym odcinku S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Ograniczenie ruchu na jezdniach głównych pozostanie jedynie na węźle drogowym Dąbrowa Górnicza Pogoria w obrębie budowanego nowego wiaduktu WD-24,
- S3 Bolków – Kamienna Góra (16 km),
- ponad pięciokilometrowy fragment S7 Miechów – Szczepanowice,
- S16 Borki Wielkie – Mrągowo (niemal 13 km),
- A2 Kałuszyn – Groszki (12 km) oraz A2 Siedlce Zachód (Gręzów) – Siedlce Południe (Swoboda) (12,5 km).
Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku
Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.
Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.
Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!
Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem, nie wymuszajmy na pozostałych użytkownikach dróg jazdy powyżej obowiązujących limitów prędkości. W trakcie jazdy korzystajmy z przerw i nawadniajmy organizm.
Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce, w którym doszło do groźnego zdarzenia, a służby ratunkowe jeszcze się nie pojawiły, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, by nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Następnie wezwij pomoc (numer alarmowy 112) i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.
Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj dodatkowych utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), tylko żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.
Jeżeli wskutek wypadku powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.
Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz!
Nie śmieć! Droga to nie wysypisko
Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Śmieci to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich uprzątnięcia, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W skali roku wydajemy naprawdę duże kwoty na sprzątanie i te wydatki chcielibyśmy ograniczyć.
Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Wszystko zależy od podróżujących po polskich drogach. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km. To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie, zależy od wszystkich użytkowników dróg.
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Czytaj również
- Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
- Znicze można wykorzystać ponownie. Coraz bardziej popularne zniczodzielnie
- Dzisiaj Dzień Zaduszny. Szczególny czas modlitwy
- Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
- Pośpimy dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy
Dodaj komentarz
Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!