Dziś mamy 3 października 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 sierpnia 2022

Wyrzuty sumienia czy strach przed karą? Nagrobek wrócił na swoje miejsce!

fot. pow.

fot. pow.

Pod koniec maja z cmentarza parafialnego w Słupach został #skradziony nagrobek dziecka oraz drobne elementy ozdobne z kolejnego pomnika. Proboszcz parafii zapowiedział po zdarzeniu, że na cmentarzu zostaną zamontowane środki ochrony. Na jakim etapie jest sprawa?

Do kradzieży doszło pod koniec maja, najprawdopodobniej w nocy lub późnym wieczorem. Rodzina małego Bartka, który został pochowany 14 lat temu była roztrzęsiona i zszokowana. Sprawa trafiła na policję, która prowadzi postępowanie z artykułu 262 kk dotyczącego znieważenia zwłok ludzkich i ograbienia grobu: „§ 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Natomiast proboszcz parafii w Słupach ks. kanonik Leszek Kroll zapewnił, że na cmentarzu pojawi się monitoring.

Od zdarzenia minął już ponad miesiąc. Co zmieniło się w sprawie? Na cmentarzu rzeczywiście zostały zamontowane zabezpieczenia. Ponadto na jednej z mszy świętych proboszcz poinformował parafian, że mogą oni ubezpieczyć nagrobki należące do ich zmarłych krewnych. Podkreślił, że on, jako zarządca cmentarza, nie może tego zrobić, mogą to uczynić jedynie właściciele nagrobków.

Czymś, co wydaje się być nie do pomyślenia jest fakt, że skradzione elementy i nagrobek dziecka wróciły na cmentarz! Na grobie małego Bartka palił się nawet znicz. Rodzina zmarłego Bartka dowiedziała się o tym od znajomych, którzy akurat byli na cmentarzu. Wszystko działo się w pierwszej połowie czerwca, a więc niedługo po kradzieży. Ponieważ pomnik nie jest uszkodzony, rodzina nie będzie wymieniać go na nowy.

– Faktem jest, że skradzione z cmentarza w miejscowości Słupy elementy zostały zwrócone na cmentarz przez nieznaną osobę, o czym szubińska policja została powiadomiona przez pokrzywdzonych. Nie zmienia to jednak faktu, że do grabieży tej doszło, dlatego postępowanie jej dotyczące jest w toku – informuje podkom. Justyna Andrzejewska, oficer prasowy KPP Nakło.
W tej sprawie pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi: kto i w jakim celu ukradł nagrobek? Co spowodowało, że zdecydował się go zwrócić? Czy był to głupi żart, a może nieudana próba dalszej sprzedaży skradzionego pomnika? Odpowiedzi na te pytania zna jedynie sprawca.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Xp312, w dniu 06-08-2022 23:21:09 napisał:

  Ludzie są niemożliwi w swoich czynach i działaniach

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Rybak, w dniu 07-08-2022 13:35:29 napisał:

  W występie sam proboszcz wiedział kto niszczył nagrobki ,a nic nie powiedział . Ale jak by dać w łapę 1000 to by już inaczej gadał . Swój swojego kryje

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Och, w dniu 07-08-2022 17:16:56 napisał:

  Złodziejowi zrobiło się żal policji .

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Patryk, w dniu 08-08-2022 08:28:21 napisał:

  Nikt normalny nie kradnie nagrobków, a mowa o ubezpieczeniu przez księdza potwierdza mnie w przekonaniu, ze sam palce w tym macza...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)