Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:


Wykład połączony pokazem multimedialnym. Anna Sergott opowiedziała o życiu w XIX wieku

fot. powierzone

fot. powierzone

Jak się żyło w I połowie XIX wieku 5 kwietnia 2018 r. w nakielskiej bibliotece opowiadała # Anna Sergott. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała kolejnego wykładu połączonego z pokazem multimedialnym ilustrującym tym razem wyposażenie salonów od stylu Empire do Biedermeieru.

Wraz z Rewolucją Francuską wydawało się, że stary porządek odszedł bezpowrotnie, a fala zmian rozleje się na cały kontynent. Francja oddychała wolnością, choć okupioną morzem krwi. Symbolem zaistniałych zmian stał się nowy styl określany jako Dyrektoriat (od organu sprawującego władzę). Idee równości i braterstwa najlepiej zdaniem ówczesnych ludzi oddawała sztuka antycznej Grecji. Salony wypełniły się nimfami i Dianami cierpiącymi na jakże modnych trójnogach czy Recamierach. Ten ostatni sprzęcik zawdzięcza nazwie damie, która nadawała ton całej epoce Madame Recamier, jej portret pędzla Davida najlepiej oddaje ducha owego czasu. Jak się jednak okazało idea monarchii miała się nadal świetnie. Wystarczył jeden ambitny generał, by Francja nie tyle wróciła pod berło, ile pod wojskowy but i laur cesarza. Jak to zwykle z tyranami bywa Napoleon uważał, że ma monopol na prawdę i rację i postanowił do tego przekonać resztę świata przy pomocy swojej armii. Europa stała się obozem wojskowym. Bonaparte uczynił się cesarzem, więc wszędzie widniały laury, cesarskie orły itp. Styl ten nazwano Empire. Charakteryzował go patos, ciężkość, masa złoceń, miał przytłaczać i onieśmielać.

Nic dziwnego, że kiedy zakończył się koszmar wojen, które tak naprawdę nie przyniosły wielkich zmian, poza wykrwawieniem starego świata, ludzie powiedzieli dość.

Zaczął się Biedermeier. Nazwa stylu wzięła się ze zbitki wyrazów Bieder czyli zwykły, przeciętny i Meier co w języku niemieckim jest odpowiednikiem naszego popularnego nazwiska Kowalski czy Nowak. Tak więc zapanował „PrzeciętnyKowalski”. Ludzie zmęczeni polityką wycofali się w zacisze swoich domostw. Ideałem stała się spokojna rodzina gdzie Pan domu pracuje, Pani domu jest „Aniołem Domowego Ogniska”, a dookoła biega liczne stadko małych pulchnych dzieci. Styl ten w meblarstwie oznaczał prostotę, utylitaryzm. Sprzęty miały być ładne, ale przede wszystkim użyteczne i wytrzymałe. Trendy wyznaczała już nie tyle arystokracja, ile rosnące w siłę mieszczaństwo i przemysłowcy, a więc ukształtowały się nowe elity, elity pieniądza i to z ich potrzebami należało się liczyć. Biedermeier zrodził się w krajach niemieckojęzycznych i to stąd płynęły inspiracje. Wiedeń na długie lata stał się stolicą dyktującą modę, a słynne meble wiedeńskie były marzeniem każdej panny wychodzącej za mąż i koszmarem każdego papy który musiał je zakupić. Zaczęto tworzyć tzw. garnitury meblowe czyli gotowe do ustawienia zestawy sprzętów do sypialni, jadalni czy salonu. Pomieszczenia były nie tyle przytulne, ile wręcz przeładowane bibelotami, pamiątkami rodzinnymi oraz ręczną produkcją pań domu, a więc hafcikami, obrazkami itp. To co interesujące dla nas to to, że styl mieszczański stał się charakterystyczny dla polskich dworków szlacheckich. Oczywiście następne pokolenia drwiły z Biedermeieru jako ckliwego i kiczowatego, ale taki jest los większości stylów. To co nastąpiło po nim, a więc historyzm i zapatrzenie w dawne wieki można by nazwać odgrzewaniem starych kotletów… ale to już zupełnie inna opowieść.

materiał: powierzony 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zadaj pytanie
20PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)