Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 lipca 2019

Wspieramy spółki wodne. Podpisano umowy o dofinansowanie

fot. Mikołaj Kuras

fot. Mikołaj Kuras

11 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu z udziałem wicemarszałka# Dariusza Kurzawy odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie zadań z zakresu utrzymania wód i urządzeń wodnych.

Dofinansowanie otrzymało 81 spółek wodnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, realizujących zadania polegające na modernizacji i konserwacji urządzeń melioracji wodnych. Kwota tegorocznego wsparcia to 1,3 mln złotych.

- Województwo kujawsko-pomorskie co roku wspiera działalność spółek wodnych, będących jednymi z najstarszych organizacji rolniczych w Polsce. Pieniądze trafią między innymi na renowację obiektów i urządzeń melioracyjnych, zakupy materiałów i usług – mówi marszałek naszego województwa Piotr Całbecki.

Lista tegorocznych zadań, na realizację których trafiło wsparcie toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego w powiecie nakielskim:
- Renowacja rowów melioracyjnych we wsi Kaźmierzewo - Gminna Spółka Wodna w Mroczy - 18 tys. zł
- Konserwacja rowów melioracyjnych pn. Rów szary, obiekt Szczepice na długości 2000 mb grunty wsi Rozstrzębowo, Tupadły - Spółka Wodnomelioracyjna w Kcyni - 18 tys. zł
- Renowacja rowów szczegółowych nr R-K36, R-K37, R-K38 położonych w Ślesinie, obiekt Kanał Bydgoski - Gminna Spółka Wodna w Nakle nad Notecią - 18 tys. zł
- Roboty renowacyjne rowu R-B, R-B86, R-B77 obręb Królikowo na łączną odc. 2462 mb - Gminna Spółka Wodna w Szubinie - 18 tys. zł
- Renowacja rowów melioracyjnych obiekt Samostrzel dz. 174/1 - Gminna Spółka Wodna w Sadkach - 18 tys. 500 zł.

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje ponad 200 spółek wodnych, które utrzymują sieci melioracyjne o łącznej długości około 60 tysięcy kilometrów. Tworzą je zrzeszeni rolnicy, ale także instytucje, które dbają o stan techniczny sieci melioracyjnej, w tym rowów i rurociągów, zapobiegając w ten sposób zagrożeniom powodziowym i utrzymując zdolność produkcyjną pól.

Materiał: Beata Krzemińska/Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu/re

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)