Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2020

Wizyta na Słowenii nie była jedynym celem podróży. Nadzieja jest już w Chorwacji!

fot. Chór Nadzieja

fot. Chór Nadzieja

Po sobotnim koncercie z okazji 20-lecia partnerstwa między Nakłem nad Notecią, a #słoweńskim Naklo, chór Nadzieja wyruszył 9.08.2020 r. z samego rana w dalszą podróż.

Po kilku godzinach podróży nakielscy muzycy dotarli już do Trogiru. Chorwacki kurort przywitał muzykujących wczasowiczów gorącymi promieniami słońca. Rozpoczynający się tydzień będzie przepełniony nie tylko relaksem, ale oczywiście muzyką.

Wyjazd odbywa się dzięki dofinansowaniu projektu "Muzyczna podróż Nadziei z okazji 15-lecie istnienia chóru" ze środków Gminy Nakło nad Notecią w ramach otwartego konkursu ofert nr 1 na wykonanie zadań pożytku publicznego w 2020 r. przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. Niezmiennie od lat mogliśmy też liczyć na pomoc Nakielskiego Ośrodka Kultury, za co dziękujemy!

Materiał: Szymon Niemczewsk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artyukułu.

Oceń artykuł: 1 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)