Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

08 sierpnia 2019

Warianty przebiegu drogi ekspresowej S10. Są wyniki ankiety

fot. MAG

fot. MAG

Inwestycja budowy drogi ekspresowej S10 jest obecnie na# etapie wyboru jej konkretnej lokalizacji spośród pięciu proponowanych wariantów.

Podczas organizowanych spotkań informacyjnych w Nakle, Sadkach i Sicienku mieszkańcy otrzymali ankiety, w której każdy z nich mógł wybrać odpowiedni dla siebie wariant przebiegu drogi ekspresowej S10. – Do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy wpłynęło prawie 1400 ankiet – poinformował rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy Tomasz Okoński.- W każdej z gmin prezentowaliśmy 5 wariantów przebiegu drogi, a w zależności od miejsca spotkania wariant wybierany przez mieszkańców był inny. I tak w gminie Nakło mieszkańcy opowiadali się za czerwonym wariantem, z kolei gmina Sicienko była już za czarnym – dodał. Jeśli więc GDDKiA będzie się w pierwszej kolejności kierowała opinią mieszkańców to najpewniej wybrany zostanie wariant czarny lub czerwony.

Z informacji przedstawionych przez Tomasza Okońskiego wynika, że z gminy Nakło dostarczono 430 ankiet. Jak stwierdził Artur Adamczewski - W trakcie spotkania informacyjnego w Nakle przedstawiono pięć wariantów przebiegu drogi, w tym aż trzy posiadały rozmieszczenie węzłów w obrębie Nakła. W związku z powyższym należy podkreślić, że Nakło jest wymieniane wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie w zakresie zanieczyszczonego powietrza. W zakresie budowy S10 muszą być zastosowane takie rozwiązania, które będą miały wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, a nie jego zwiększenia. Droga ekspresowa powinna być oddalona od Nakła tak daleko, jak to tylko możliwe. Przedstawione warianty budowy drogi, tj. zielony, pomarańczowy, fioletowy oraz czarny są umieszczone bardzo blisko naszego miasta. Codziennie ww. drogą będą poruszały się tysiące samochodów osobowych i ciężarowych, co będzie miało znaczny wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Zwiększy się również hałas oraz uciążliwości dla mieszkańców. Należy podkreślić, że wariant czerwony będzie najmniej uciążliwy nie tylko dla mieszkańców Nakła, ale i dla osób mieszkających w okolicznych wioskach. Pozostałe warianty w znacznym stopniu mogą się przyczynić do ograniczenia możliwości dalszego rozwoju Nakła.

Jeśli chodzi o wysłane ankiety to gmina Sicienko przebiła Nakło prawie dwukrotnie i niestety, ale preferowanym przez nich wariantem nie jest czerwony, a czarny. Warto nadmienić, iż wśród ankiet wysłanych przez mieszkańców gminy Sadki (ok. 140 ankiet) także dominuje wariant czarny, co również może znacząco wpłynąć na podejmowanie decyzji w sprawie wyboru jednego z pięciu wariantów.

Najbardziej forsowanym wariantem jest zielony (najtańszy) – przynajmniej takie wrażenie odnoszą mieszkańcy. Wariant ten jest dla nich najbardziej niekorzystny. W przypadku jego wyboru wyburzane będą nowo powstałe domy oraz znacznie zwiększy się poziom zanieczyszczonego powietrza. Warto podkreślić, że ten wariant przebiega przez projektowane osiedle domków jednorodzinnych.

Do czasu oficjalnego wyboru jednego z pięciu preferowanych wariantów (co ma nastąpić najwcześniej na przełomie roku) mieszkańcy są zmuszeni do czekania w totalnej niepewności.

Poglądowy przebieg trasy na terenie gminy Nakło w załączniku. 

Oceń artykuł: 26 20
Pliki do pobrania
5 wariantów S10.jpg

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • 32 (34)

  Vito, w dniu 08-08-2019 17:34:34 napisał:

  Czy wy potraficie coś wyczytać z map, które sami wstawiliście? Mogliście dać jeszcze mniejsze, bo czasem ktoś je rozczyta.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (13)

  ciocia, w dniu 08-08-2019 19:35:52 napisał:

  kto ma to odczytać

  odpowiedz

  • 5 (13)

  Tulipan, w dniu 08-08-2019 19:43:01 napisał:

  Wariant czerwony z całą pewnością nie jest lepszy dla mieszkańców okolicznych wsi (Karnowa, Dębowa, Olszewki) jak zapewnia Pan Adamczewski!

  odpowiedz

  • -1 (13)

  Adam, w dniu 08-08-2019 21:09:10 napisał:

  Każdy wariant jest strata dla rolników w wyniku utraconych gruntow..pokrojone pola..

  odpowiedz

  • -2 (6)

  dok., w dniu 08-08-2019 21:25:12 napisał:

  Najlepszy wariant fioletowy.

  odpowiedz

  • -2 (6)

  zxcv, w dniu 08-08-2019 22:19:42 napisał:

  następny bubel s5 szerokiej drogi //////////

  odpowiedz

  • 0 (4)

  oaza spokoju, w dniu 09-08-2019 07:04:25 napisał:

  dobry wariat to lilaróż na pewno go wybiorą pewne jak wef banku.

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Alien, w dniu 09-08-2019 09:35:11 napisał:

  Dotyczy Sadek. Doszły mnie słuch, że będzie to wariant ten na samym dole przez Samostrzel z węzłem w Lubaszczu. W sumie idealny. Dobra decyzja!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  ja, w dniu 09-08-2019 10:02:16 napisał:

  Mapa tak czytelna,że ekran mi wypaliło wszystko tak perfekcyjnie robicie?Najbardziej to wam wychodzi robienie idiotów ale nie z ludzi tylko z siebie takimi artykułami.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  kora, w dniu 09-08-2019 10:09:03 napisał:

  A gdzie są konkretne wyniki tej ankiety w procentach? Beznadzieja. Generalnie wariantu zielonego nie zrobią, bo za dużo domów by musieli wyburzyć (a za to ludziom trzeba by niemało zapłacić). Najgorszy jest wariant fioletowy, bo zostanie zniszczona połowa Lubaszcza.

  odpowiedz

  • 4 (16)

  ssak skrzydlaty, w dniu 09-08-2019 10:55:52 napisał:

  Póki pis będzie rządził, żadna S10 nie powstanie. Wystarczy spojrzeć co się dzieje na s5, wszystkie pieniądze na rozdawnictwo, a drogi to oni mają gdzieś

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Realista, w dniu 09-08-2019 11:20:20 napisał:

  Ani poprzednicy ani obecni nie budowali ,nie budują,i nie pobuduja tej drogi, polityka robi swoje w regionach,porównać wystarczy miasto nasze wojewodzkie a sąsiednie Toruń, jak i ile inwestycji drogowych,

  odpowiedz

  • 5 (11)

  qwerty, w dniu 09-08-2019 14:26:28 napisał:

  Według mnie wariant zielony byłby jednak lepszy. Wydaje mi się, że jeśli ktoś mieszka w mieście, przy istniejącej już drodze krajowej nr 10, to powinien liczyć się z ewentualną rozbudową/ zmianą infrastruktury. Przy budowie domów w tamtych okolicach właściciele zdawali sobie sprawę z ewentualnych uciążliwości typu hałas, Przy wyborze wariantu innego niż zielony, ludzie, którzy świadomie dokonali wyboru kupując działki na wsi i budując tam domy, ceniący ciszę i spokój kosztem mniej luksusowego życia (konieczność dojazdów na zakupy, do lekarza, do pracy) będą bardziej pokrzywdzeni. Często uciekali z Nakła szukając właśnie takich enklaw względnego spokoju.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa magazynów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)