Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2021

Uczniowie wracają do nauki w szkołach. Wytyczne na nowy rok szkolny

fot. archiwum

fot. archiwum

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z# Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
Zalecenia szczegółowe dotyczą:

 • organizacji zajęć,
 • higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
 • gastronomii,
 • postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

W wytycznych znalazły się także odnośniki do:

 • instrukcji mycia rąk,
 • instrukcji dezynfekcji rąk,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania maseczki,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania rękawiczek,
 • wykazu produktów biobójczych,
 • zaleceń w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.

Materiał: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 4 4
Pliki do pobrania
Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_wrzesień_2021.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Aleksandra, w dniu 03-08-2021 08:38:50 napisał:

  Czy to prawda że pani Szmyt idzie na emeryturę- pedagog z krwi i kości a takie osoby bez podejścia pedagogicznego skończone zaoczne studia jak pani Poczobut pani Kubiak i oczywiście pani Szaruga będą dalej udawać że uczą nasze dzieci

  odpowiedz

  • 0 (0)

  rodzic, w dniu 03-08-2021 08:58:49 napisał:

  Powinny być lekcje otwarte z tymi paniami raz w tygodniu. Rodzice powinni zobaczyć jak wyglądają lekcje tych pań. Szkoda dzieci!!!!!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  rodzic, w dniu 03-08-2021 17:13:07 napisał:

  Szkoła podstawowa w Kcyni schodzi na psy - brak dobrych nauczycieli

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Gucio, w dniu 03-08-2021 21:54:49 napisał:

  jak wcisną dzieciaki do szkół 1 wrześnie to baza wirusów zostanie zaktualizowana i czwarta fala z deltą na czele gotowa. Pierwsze dwa tygodnie zdalne na wyłapanie nosicieli i potem stacjonarne już bez problemu. Ciekawe czy czarnek ma tyle oleju w głowie czy partyjna propaganda ważniejsza od zdrowia i życia ludzi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble na wymiar: szafy przesuwne
Krzesło młodzieżowe
Budowa stanu surowego
Elewacje
Kanapa
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)