Dziś mamy 24 lipca 2019, środa, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2018

To już rok od sierpniowej nawałnicy. Msza dziękczynna w Sipiorach

foto: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią - Monika Oleś

foto: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią - Monika Oleś

Wszyscy pamiętamy zeszłoroczną nawałnicę oraz jej katastrofalne skutki, z którymi musieliśmy się # zmagać.

Od niepamiętnych lat na terenie naszego powiatu anomalie pogodowe nie przyniosły tak wielu strat. Sierpniowy kataklizm zmobilizował wiele służb, a także ludzi dobrej woli, do wytężonej pracy – był próbą współdziałania, współpracy i wielkiego poświęcenia.

Za tą bezcenną lekcję bezinteresowności i wzajemnej pomocy na uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Sipiorach pragnął podziękować ksiądz proboszcz Jarosław Rusnak. Ceremonia mszalna odbyła się wczoraj - w wigilię zeszłorocznej nawałnicy, 10 sierpnia.

W pięknym kazaniu podczas mszy świętej proboszcz podziękował osobom z tzw. pierwszej linii, którzy jako pierwsi stawili czoła zeszłorocznej nawałnicy.

Wzruszających i przyprawiających o dreszcze wspomnień tamtych groźnych chwil nie było końca. Ksiądz Rusnak przyrównał nieobliczalność zeszłorocznego żywiołu do wydarzeń na Titanicu m. in. cytując pieśń, którą do samego końca na pokładzie grała orkiestra:

Być bliżej Ciebie chcę na każdy dzień,
za Tobą życiem swym iść jako cień.
Daj tylko, Boże dusz, obecność Twoją czuć,
myśl moją pośród burz na Ciebie zwróć.

Zaproszono także przed ołtarz parę, która w tamtym czasie brała ślub. Ten trudny czas był przetykany wieloma nieprawdopodobnymi zdarzeniami - małymi cudami. Ksiądz przypomniał, jak to mimo zewsząd panującego braku prądu, po zaśpiewaniu przez weselnych gości "sto lat" na sali nagle pojawiły się światła i wywołana przed ołtarz para mogła świętować ukoronowanie swojej miłości. Kolejnym i najważniejszym cudem było to, że mimo tylu strat wszyscy przeżyliśmy, bo - jak kontynuował proboszcz - wystarczyłoby, aby nawałnica przeszła w ciągu dnia, kiedy trwały żniwa i wiele osób pracowało na polu, a byłby dramat, byłyby ofiary.

Następnie podziękowania jako przedstawiciel Rady Parafialnej złożył pan Piotr Hemmerling, który zauważył jak wiele ten trudny okres nauczył nas współpracy i przewidywania sytuacji, o których do tej pory nawet byśmy nie pomyśleli. Podkreślił jak wielkim wyzwaniem była zeszłoroczna nawałnica nie tylko dla strażaków czy energetyków, ale również dla leśników, którzy do teraz dają świadectwo świetnej organizacji w dobie sytuacji kryzysowych.

Starosta Nakielski, pan Tomasz Miłkowski, dodał, że być może nieprzypadkowo patronem parafii, w której odprawiana była wczorajsza msza, jest św. Jan Nepomucen - chroniący pola i zasiewy przed powodzią, suszą, a także opiekun mostów. Mostów, które solidarnie zbudowaliśmy walcząc ze skutkami nawałnicy. Mostów, które - jak podkreślał Starosta - powstały między samorządami w obrębie naszego powiatu i gmin, ale także między gminami i powiatami, które w tym krytycznym czasie wyciągnęły do nas pomocną dłoń.

W wigilię rocznicy sierpniowej nawałnicy, która miała miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017, wdzięczność kierowano przede wszystkim do niezłomnych i - jak zawsze - niezawodnych strażaków PSP i OSP, energetyków i pracowników ENEA, którzy wiele czasu spędzili na słupach przywracając ludziom prąd tak bardzo potrzebny do zaspokojenia podstawowych potrzeb, leśników, do teraz mających mnóstwo pracy, inspektoratu nadzoru budowlanego oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcili swój czas, wakacje, urlopy i energię w nierównej walce z żywiołem. Przedstawicielom służb pan Tomasz Miłowski wręczył pamiątkowe podziękowania.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią - Monika Oleś

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 23 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)