Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

31 stycznia 2023

Tereny po Zachemie są i będą oczyszczane. GDOŚ odpowiada

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska# uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji.

Tereny pozachemowskie należą do najbardziej zanieczyszczonych w kraju i wymagają pilnej interwencji. Z myślą o tzw. bombach ekologicznych – jak przypadek bydgoski – przygotowywana jest ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która pomoże problem rozwiązać w sposób kompleksowy. Od 2018 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy realizuje projekt „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCh ZACHEM w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Działania remediacyjne prowadzone są na obszarze ok. 27 ha, na przedpolu kompleksu składowisk odpadów Zielona. Działania polegają na pompowaniu, oczyszczaniu i wprowadzaniu do warstwy wodonośnej oczyszczonych wód w systemie pracy ciągłej.

Informacje na temat projektu dostępne są na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.

Jednocześnie prowadzone są działania administracyjne, które - ze względu na złożoność sprawy – mogą sprawiać wrażenie niejasnych i stojących w sprzeczności z ideą pilnego oczyszczania terenu. Należy jednak podkreślić, że w istocie proces administracyjny odbywa się równolegle z działaniami remediacyjnymi. Ostatnią swoją decyzją Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, wskazał iż postępowanie prowadzone przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy stało się bezprzedmiotowe z uwagi na brak jednego z podstawowych elementów stosunku prawnoadministracyjnego będącego przedmiotem postępowania. Decyzja organu pierwszej instancji nakładała prawa i obowiązki na podmiot, który utracił osobowość prawną, wobec czego nie mogła pozostać w obiegu prawnym.

Materiał: GDOŚ

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ekoterrorysta, w dniu 31-01-2023 17:43:08 napisał:

    Zaorać to

    odpowiedz

    • 4 (4)

    xyz, w dniu 31-01-2023 19:45:31 napisał:

    50% tego terenu jest już zabudowana przez wiele zakładów produkcyjnych i usługowych, postawione zostały prawdopodobnie na bombie ekologicznej .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)