Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
12 października 2017

Szkolne Koło Turystyczne w Niemczech. Uczestnicy zwiedzili wiele miejsc

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

Uczniowie I LO im. Bolesława Krzywoustego uczestniczyli w dniach 2.10-5.10.2017r. w #wyjeździe studyjnym do Niemiec. Wyjazd został przygotowany przez opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego, panie Rozalię Wencel i Hannę Pietrucin.

Uczniowie realizowali wyjazd w ramach projektu zajęć „Skarby Natury IV- czyli wędruj, odkrywaj i zdobywaj wiedzę!”, który jest dofinansowany przez Powiat Nakielski. Projekt ma uzmysłowić rolę znajomości języka obcego w budowaniu komunikacji międzynarodowej opartej na wykorzystaniu stosunków partnerskich pomiędzy I LO im. Bol. Krzywoustego a Elsterschlossgymnasium w Elsterwerdzie oraz partnerstwa Powiatu Nakielskiego i Elbe–Elster. Ma on także na celu zwiększenie aktywności turystycznej i edukacyjnej uczestników, wypracowanie pozytywnego nastawienia do samokształcenia oraz wykorzystywania w tym celu nowoczesnych metod uczenia się z wykorzystaniem ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych).

Relacja uczestniczki wyjazdu studyjnego

2 października liczna grupa uczniów „Krzywoustego” wraz z nauczycielkami Agnieszką Michalską i Rozalią Wencel udaliśmy się do Schroniska Powiatowego w Täubertsmühle. Zostaliśmy przyjęci gorąco przez pana Dieter’a Jagode, pracownika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Elbe-Elster. Następnie udaliśmy się do zamku w Doberlug –Kirchhain i poznaliśmy historię regionu.

Następnego dnia zwiedzaliśmy przepiękną Miśnię, którą nazywa się Akropolem Saksońskim. Miasto wywarło na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy słynną w świecie Manufakturę Porcelany oraz mieliśmy okazję podziwiać wąskie, przepiękne uliczki Starego Miasta, które prowadziły na wzgórze górujące ponad miastem. Na wzgórzu zbudowano zamek Albrechtsburg, którego wnętrza także zwiedzaliśmy. Jest on uważany za najstarszy zamek w kraju. Warto polecić też zwiedzenie przepięknej katedry znajdującej się obok zamku. Po zwiedzeniu Miśni udaliśmy się do miasta Torgau. Miejscowość ta, położona nad Łabą, jest znana z faktu, iż 25 kwietnia 1945 roku doszło tutaj do spotkania wojsk alianckich i radzieckich. Fakt ten upamiętnia pomnik usytuowany nad rzeką. Na zamku w Torgau zwiedziliśmy kaplicę, w której Marcin Luter głosił kazania. Zachwyciła nas także architektura zamku. Spacerując uliczkami miasta, doszliśmy do kamienicy, w której zmarła Katarzyna von Bora. Miasto zwieńczyło nasz spacer przepiękną tęczą. Nieco zmęczeni, lecz z bagażem pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Täubertsmühle.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Elsterwerdy. W naszej szkole partnerskiej spotkaliśmy się z grupą uczniów, którzy pokazali nam swoją zabytkową szkołę. Spotkali się z nami także dyrektor szkoły Martin Göbel, wicedyrektor Kerstin Lewandowski, nauczycielki Marion Wendt i Birgit Rex. Później pojechaliśmy do Drezna. To duże, położone nad Łabą miasto jest stolicą Saksonii. Nie bez powodu nazywane jest „Florencją Północy”, zachwyca bowiem wieloma zabytkami. Podczas pobytu zwiedziliśmy barokowy kompleks pałacowy Zwinger wraz ze zbiorami słynnej galerii obrazów Alte Meister. Pobyt w galerii był prawdziwą ucztą dla duszy. Mieliśmy okazję podziwiać dzieła pędzla znanych mistrzów, które znamy z kart książek, czy lekcji. Tego dnia pod koniec naszego spaceru promenadą Brühlsche Terrasse zwiedziliśmy jeszcze galerię Neue Meister, która znajduje się w Albertinum. Znajdują się w niej m.in. obrazy Caspara Davida Friedricha, Edgara Degas’a czy Pabla Picassa. Poczuliśmy się szczególnie, kiedy snując się korytarzami galerii, zobaczyliśmy niedawno interpretowane przez nas na lekcji języka polskiego obrazy Caspara Davida Friedricha. Uśmiechy na twarzach humanistów pojawiły się mimochodem. Pod koniec naszej trasy zwiedzania podziwialiśmy kościół Frauenkirche. W dniu wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Garbarstwa w Doberlug-Kirchhain. 

Profesjonalnie zorganizowany wyjazd studyjny dał nam możliwość nie tylko zwiedzenia muzeów czy podziwiania zapierającej dech w piersiach architektury, ale również dzięki umiejętnościom językowym poczucia klimatu i swobody otoczenia. Okazało się, że posiadamy nie tylko zdolności humanistyczne, ścisłe czy językowe, lecz także talent wokalny.

Cały wyjazd przebiegł dzięki naszym nauczycielkom - paniom Rozalii Wencel i Agnieszce Michalskiej w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Dzięki panu kierowcy bezpiecznie docieraliśmy do celu. Wróciliśmy z lekką tęsknotą z kraju naszych sąsiadów, ale spełnieni, zadowoleni, uśmiechnięci i związani ze sobą jeszcze mocniej.

Możemy powtórzyć hasło Koła Turystycznego: "Krzywousty uczy, Krzywousty bawi!"

Dziękujemy i czekamy na kolejne inspirujące i wspaniałe wyprawy!

materiał: Marta Kalka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 20 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)