Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

29 listopada 2019

Roczny egzamin terytorialsów. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

Konieczność sprawdzenia swoich umiejętności i wyszkolenia indywidualnego # żołnierzy terytorialnej służby wojskowej jest egzaminem zwieńczającym pierwszy rok szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej.

„Pętla taktyczna”, która odbyła się w dniach 27-28 listopada br. na poligonie w Toruniu stanowi podsumowanie roku szkolenia indywidualnego. Jest to jeden z trzech etapów wyszkolenia żołnierza WOT. Jest to również sposób sprawdzenia wyszkolenia żołnierzy w realnych warunkach bojowych, jak również umiejętności nabytych podczas intensywnych szkoleń.

Cały cykl szkoleniowy w 8K-PBOT został podzielony na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), szkolenie specjalistyczne (drugi rok) oraz szkolenie zgrywające (trzeci rok). Po przejściu pełnego cyklu szkolenia, żołnierz TSW osiąga pełną gotowość bojową.

„Głównym celem pętli taktycznej jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia danego żołnierza, jego sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej w warunkach poligonowych. W ramach przeprowadzonego egzaminu zostały zorganizowane incydenty taktyczne, podczas których sprawdzano m. in. zachowanie się oraz działanie żołnierza (sekcji) na polu walki.” – podkreśla szef sekcji szkoleniowej 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, mjr Mariusz Bucholc.

„Realizm pola walki, który osiągnęliśmy był przede wszystkim efektem wykorzystania terenu o urozmaiconym i zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i duktami leśnymi. Wykorzystując środki pozoracji pola walki chcieliśmy odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji” – komentuje zastępca dowódcy 81 batalionu lekkiej piechoty, mjr Piotr Pietrzak.

Pętla taktyczna jest jednym z najtrudniejszych praktycznych egzaminów żołnierzy TSW. Wszystkie epizody i sytuacje  dynamiczne, czy  też statyczne wymagały niewątpliwe dużego zaangażowania, wysiłku fizycznego i wiedzy merytorycznej.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. 

materiał: kpt. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 10 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Obserwator, w dniu 29-11-2019 20:54:43 napisał:

    Dlaczego nie ma reportaży o prawdziwych zolnierzach ?, bo terytorialsi to harcerzyki do foteczek

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)